ABD Genelkurmay Lideri Milley: Ukraynalılar Rusya’ya karşı hayli tesirli savaştı

ABD Genelkurmay Lideri Orgeneral Mark Milley, Rusya-Ukrayna savaşının şu anda ağır yıpratma savaşına dönüştüğünü, vakit içinde taraflardan birinin ilerleme kaydetmemesi durumunda iki tarafın da bu savaştan çıkış için alternatif arayacağını söyledi.

Milley ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, 50 ülkenin katıldığı Ukrayna Temas Kümesi toplantısından sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD’li kumandan, Rusya’nın Donbas bölgesinde az bir ilerleme ve az bir taktiksel muvaffakiyet elde ettiğini lakin operasyonel ve stratejik ana maksatlarını gerçekleştirmekte başarısız olduğunu lisana getirdi.

Ukrayna’nın savaşmaya devam ettiğini belirten Milley, “Kolektif olarak ne güçlünün zayıfa karşı koymasına müsaade verebiliriz, ne de güçlü olanın haklı olduğu fikrine müsamaha gösterebiliriz.” dedi.

Savaşla ilgili genel bir değerlendirmede bulunan Orgeneral Milley, savaşın hala idame ve uzun menzilli ateş gücü ile yürütülen bir yıpratma savaşı olarak devam ettiğini tabir etti.

Milley, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki sonlu kazanımlarını korumak için ağır bombardımana devam etmesini beklediklerini kaydederek “Bu taktiksel kazanımların Ruslara asker ve ekipman kaybı bakımından ağır maliyeti var.” diye konuştu.

Rusya’nın 16 Nisan’dan bu yana askeri gücünü Donbas bölgesine ağırlaştırıldığını anlatan Milley, şöyle devam etti:

Ukraynalılar Rusya’ya karşı hayli tesirli savaştı

“Ukraynalılar Rusya’ya karşı hayli tesirli savaştı. Münasebetiyle 90 gündür Rusların kaydettiği ilerleme 6 ila 10 mil civarında. Bu çok büyük bir ilerleme değil. Çatışmalar epey ağır. Çok fazla şiddet var. 24 saatlik sürece on binlerce topçu atışı yapılıyor. İki tarafta da çok kayıplar var. Köylerde çok ağır yıkımlar var.”

Rusya’nın ilerlememesi durumunda Ukrayna’ya karşı nükleer silah kullanımı üzere savaşı tırmandıracak bir atak beklenip beklenmediğine ait soru üzerine Milley, bu hususlarda yorum yapmayacağını, Rusya’nın savaşı tırmandıracak, ABD ve NATO’yu etkileyecek adımları yakından izlediklerini belirtti.

Milley, “Şu evrede, Donbas’ta çok önemli birbirini tüketen bir yıpratma savaşı devam ediyor. Taraflardan birinde yarma olmazsa, ki analistler yakın vakitte bunu mümkün görmüyorlar, birbirini tüketme devam edecek ve müzakere yahut buna emsal bir alternatifle bu savaştan çıkmanın vaktini kollayacaklar.” ifadelerini kullandı.

Savunma Bakanı Austin de savaşın suratına nazaran Ukrayna’ya askeri yardımları devam ettirmeye çalışacaklarını lisana getirdi.

Austin, ABD’nin ilerleyen günlerde Ukrayna’ya 4 Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemleri (HIMARS) vereceklerini yineledi.

Temas kümesinde Ukrayna’ya takviye verme taahhüdünde bulunan ülkelere teşekkür eden Austin, birçok ülkenin de Ukrayna’ya yeni askeri yardım paketi vermeyi taahhüt ettiğini lisana getirdi.

Related Posts

Avcılar’da eski koca dehşeti: Eski eşinin sevgilisini defalarca bıçaklayıp boğazını kesmeye çalıştı

Olay, dün saat 23.00 sıralarında Avcılar Denizköşkler Mahallesi’nde yaşandı. Edinilen bilgiye göre, Şahin Arslan isimli şahıs, kız arkadaşı …

Bakan Soylu’dan Gaziantep’te mescitlerden yapılan anonsla ilgili açıklama

Gaziantep’te mescitlerden yapılan anonsa ait açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Soylu, “Vali Beyefendi ile biraz evvel konuştuk. Sokağa çıkma …

Fransa’daki yangınlarda kundaklama kuşkusuyla 25 kişi gözaltına alındı

Fransa’da yaz aylarının başından bu yana yangınlarla gayret ediyor. Fransa merkezli haber kanalı BFMTV’nin haberine nazaran, haziran ayı …

Suriye krizi: Çavuşoğlu “uzlaşı” çıkışının arkasında durdu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de rejimle muhaliflerin uzlaşması gerektiği yönündeki sözlerinin başlattığı tartışmayla ilgili …

Düğün konvoyunda ‘drift’ yapan şoföre ceza

Büyükçekmece Çakmaklı Yolu’nda 14 Ağustos Pazar günü düğün konvoyu düzenleyenler, caddeyi trafiğe kapattı. Daha sonra E.A. isimli şoför 34 DMT 03 …

Sosyal medya paylaşımı ile deşifre oldu… Ukrayna ordusu ülkenin doğusunda Rus Wagner grubunun karargahını vurdu

Dünya’nın gözü kulağı 24 Şubat’tan beri Ukrayna’dan gelen haberlerde. Savaşın ilk gününden itibaren ülkenin başkenti Kiev’i ana hedef olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.