ABD: Hiçbir ülke bir nükleer santrali aktif bir savaş alanına çevirmemeli

Rusya’nın 4 Mart’ta kontrolünü ele geçirdiği Ukrayna topraklarındaki Zaporijya Nükleer Santrali’nin ulusal elektrik şebekesiyle bağlantısının tarihte ilk kez kesildiğinin bildirilmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vedant Patel konuya ilişkin açıklamada bulundu. Patel, Zaporijya Nükleer Santrali’nde üretilen elektriğin haklı olarak Ukrayna’ya ait olduğunu vurgulayarak, Rusya’nın santrali Ukrayna elektrik şebekesinden ayırma ve işgal altındaki bölgelere yönlendirme girişiminin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Santral çevresindeki çatışmalara değinen Patel, “Hiçbir ülke bir nükleer santrali aktif bir savaş alanına çevirmemeli. Rusya’nın santraldeki enerjiyi silahlandırmaya veya başka bir yere yönlendirmesine yönelik herhangi bir çabasına karşıyız” dedi. Santral bölgesinde anormal seviyede radyasyon olduğuna dair hiçbir belirti olmadığına değinen Patel, tesisteki Ukraynalı personelin “cesaretini ve özverisini” takdir ettiğini dile getirdi.

“CİDDİ BİR NÜKLEER OLAY”

Silah Kontrolünden Sorumlu Devlet Müsteşarı Bonnie Jenkins ise yaptığı açıklamada, Ukrayna’yı işgal eden Rusya’nın tesisin güvenliğinden sorumlu olduğunu belirterek, “Onların Zaporijya nükleer santralindeki eylemleri, yalnızca Ukrayna halkını ve çevresini değil, aynı zamanda komşu ülkeleri ve tüm uluslararası toplumu da tehdit edebilecek ciddi bir nükleer olay riski, tehlikeli bir radyasyon salınımı oluşturuyor” dedi.

Jenskins, “Rusya, Zaporijya Nükleer Santrali’nin kontrolünü Ukrayna’ya geri verir ve Ukrayna’nın egemen topraklarından tamamen çekilirse, radyasyon salınımı riski neredeyse tamamen ortadan kaldırılabilir” ifadelerini kullandı.

ZAPORİJYA NÜKLEER SANTRALİ’NİN ULUSAL ELEKTRİK ŞEBEKESİYLE BAĞLANTISI İLK KEZ KESİLDİ

Ukrayna Devlet Nükleer Enerji Şirketi Energoatom tarafından yapılan açıklamada, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya Nükleer Santrali’nin çalışan son iki reaktörünün yakınlarındaki yangınlar nedeniyle nükleer santrali şebekeye bağlayan elektrik hatlarının zarar gördüğü bu nedenle ulusal elektrik şebekesiyle bağlantısının kesildiği aktarılmıştı. Santralin ulusal elektrik şebekesiyle bağlantısının tarihte ilk kez kesildiği vurgulanan açıklamada, “Böylece, (Rusların) eylemleri, santralin elektrik şebekesinden tamamen ayrılmasına neden oldu. Santral tarihinde bir ilk” denilmişti.
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından yapılan açıklamada ise, santrale elektrik arzının günün ilerleyen saatlerinde yeniden sağlandığı aktarılarak, “Ukrayna UAEA’ya Zaporijya Nükleer Santrali’nin gün içinde en az iki kez elektrik hattıyla bağlantısını kaybettiğini, ancak şu anda tekrar açık olduğunu söyledi” denildi.

Zaporijya Nükleer Santrali’nin 6 nükleer reaktörü ve 5 bin 700 megavat-saat elektrik üretim kapasitesi bulunurken, santral Ukrayna’daki toplam elektriğin yüzde 20’sini sağlıyor.

BİDEN, UKRAYNA’YA DESTEĞİNİ YİNELEDİ

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile telefon görüşmesi yaptığı belirtildi. Görüşmede, Biden’ın ABD’nin Ukrayna’ya desteğini yinelediğini belirtildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, “Başkan, dün açıklanan yaklaşık 3 milyar dolarlık silah ve teçhizat duyurusu da dahil olmak üzere, kendilerini Rus saldırganlığından korumaları için ABD’nin Ukrayna’ya verdiği desteği yineledi. Ukrayna’yı bu hafta özellikle önemli bir Bağımsızlık Günü olarak kutladığı için tebrik etti” dedi.

Jean-Pierre, Biden ve Zelenski’nin Rus kontrolündeki Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki durumu tartıştıklarını ve yönetimin bölgenin aktif bir savaş bölgesi olmaması gerektiği yönündeki görüşünü yinelediğini kaydetti.

“RUSYA’YI SAVAŞ SUÇLARINDAN SORUMLU TUTMANIN ÖNEMİNİ TARTIŞTIK”

Biden ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Zelenski ise, “Biden ile harika bir görüşme gerçekleştirdik. ABD’nin Ukrayna halkına güvenlik ve finans alanındaki sarsılmaz desteği için teşekkür ediyoruz. Ukrayna’nın saldırgana karşı zafere giden yolda atacağı diğer adımları ve Rusya’yı savaş suçlarından sorumlu tutmanın önemini tartıştık” açıklamasında bulundu.

Related Posts

Konya’daki 8 firari kıskıvrak yakalandı

Konya’da, firari şahısları yakalamak için başlatılan çalışmada bir muvaffakiyete daha imza atıldı. Konya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube …

Beşiktaş derbi öncesi bilet satışından büyük gelir elde etti

Süper Lig’in 8. haftasında Beşiktaş, meskeninde Fenerbahçe’yi ağırlayacak. Dev derbi öncesi iki kadro da hazırlıklarını sürdürüyor. Beşiktaş’ta …

Muharrem İnce’den 6’lı masaya sesleniyorum ‘altın günü’ bildirisi

Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce, Kadıköy’de basın toplantısı gerçekleştirdi.  “Türkiye’nin bir ittifaka gereksinimi var” diyen İnce …

Son dakika! Putin 4 bölgeyi ilhak ettiklerini açıkladı

Rusya Devlet Lideri, Ukrayna’nın doğusunda işgal ettiği dört bölgeyi resmi olarak ilhak ederek kendi topraklarına kattıklarını açıkladı. Rusya …

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun’un gazetemize açtığı dava ertelendi

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun’un, müsaadesiz yaptırdığı şömine ve çardağın yıkılmasına ait haberimiz nedeniyle fotomuhabirimiz …

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Barışı temel alan bu oyunlar hepimize kültürel diplomasi kapısı açacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dünya Göçebe Oyunları Açılış Etkinliklerinde konuştu.Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:Ülkemizin mavi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.