AK Partili Karaaslan’dan Türkiye Etraf Ajansı ile ilgili argümanlara yanıt!

AK Parti Etraf, Kent ve Kültürden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, “Çevreyi yalnızca siyasi bir gereç olarak görenlerin Atatürk Havalimanı’na yapılacak Millet Bahçesi’ne karşı çıkarken ortaya koyduğu yaklaşım ve savunduğu argümanlar ne kadar yanlışsa bugün Etraf Ajansı ile ilgili argümanın gerisindeki lisan de destek da o kadar problemli ve yanlıştır.” sözlerini kullandı.

Karaaslan, son günlerde toplumsal medyada ve birtakım basın organlarında yer alan etraf konusundaki savlara ait açıklama yaptı.

Türkiye’nin geleceğine dair bir vizyonu, amacı, hayali, hatta Türkiye için güzel bir iş yapma noktasında niyeti dahi olmayan muhalefetin, bilhassa son günlerde etraf sıkıntısı üzerinden gündem oluşturma gayreti içinde olduğunu gördüklerini belirten Karaaslan, “Projeleri ve teklifleri ile gündemde yer alması beklenen muhalefetin, temelsiz argümanlarla, palavrayla, iftirayla gündemde yer bulması siyasetimiz açısından hüzün vericidir.” sözlerine yer verdi.

Karaaslan, “Çevreyi yalnızca siyasi bir materyal olarak görenlerin, çevreyi müdafaa ve yaşatma konusunda kayda bedel bir yapıtı bulunmayanların Atatürk Havalimanı’na yapılacak Millet Bahçesi’ne karşı çıkarken ortaya koyduğu yaklaşım ve savunduğu argümanlar ne kadar yanlışsa bugün Etraf Ajansı ile ilgili tezin ardındaki lisan de destek da o kadar sıkıntılı ve yanlıştır. Neresinden bakarsak bakalım her telaffuzları, açık bir ‘yalan’ üzerine temellenmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

“ORTAYA ATILAN ARGÜMANLAR TEMELSİZ VE GERÇEKLİKTEN UZAKTIR”

Seyahat Parkı odaklı gelişmelerde ağaç mazeretiyle kentleri yakıp yıkanların, İstanbul’un en büyük millet bahçesine dikilecek 145 bin 300 ağaca karşı çıkmalarının acı bir durum olduğunu belirten Karaaslan, şöyle devam etti:

“Çevreyi bu kadar çok konuşup, etraf katliamlarına kendi idareleri eliyle yapıldı diye sessiz kalmaları acı bir durumdur. En acısı da bundan en ufak bir utanç ve pişmanlık duymamalarıdır. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bağlı bir kuruluş olan Türkiye Etraf Ajansı, geleceği öngören bir vizyonun ve çağın gerekliliklerinin bir sonucu olarak TBMM’nin onayıyla, kanunla kurulmuştur. Ajansın kuruluş maksadı ve misyonları açık ve net halde ortadayken Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin ismini kullanarak ortaya atılan argümanlar temelsiz ve gerçeklikten uzaktır. UNDP Türkiye tarafından ‘Küresel Gayeler Aksiyon Ödülü’ne, UN-Habitat tarafından ‘Atık Alanında Akıllı Kentler Global Şampiyonu Ödülü’ne layık görülen Sıfır Atık Projesi’ni himayelerine alan, tıpkı formda ülkemizin en değerli bedellerinden olan Salda Gölü’nde yürütülen çalışmaları yakından takip eden, ülkemizde ve dünyada takdirle karşılanan işlerin altında imzası bulunan Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin etraf hassasiyetini ve etraf projelerine güçlü dayanağını bu üslup palavra ve iftiralara gereç yapmaya çalışmak, prensipsiz bir tavırdır ve bunların milletimiz nezdinde de bir karşılığı yoktur.”

“ÇEVREYİ HER MSELEDE KULLANAN VE KENDİ MONOPOLÜNDE GÖREN MUHALEFET”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın etraf bahislerini sahiplenmesinin, etrafa dair güzel iş yapma gayesinde olan çevreci kümelerde ve toplumun tüm bölümlerinde büyük bir memnuniyet uyandırdığına işaret eden Karaaslan, şu görüşleri lisana getirdi:

“Belki de son devirde arka arda gerçekleşen bu toplumsal medya hücumlarının nedeni, çevreyi her sıkıntıda kullanan ve kendi monopolünde gören muhalefetin, ‘siyaseten muhalefet etme vasfını’ artık bu alanda kaybetmiş olmasıdır. Cumhurbaşkanımız ve Genel Liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti iktidarları olarak son 20 yılda kanayan yaraya dönüşmüş etraf sıkıntılarına kısa vadede tahlil üretirken, orta ve uzun vadeli amaçlarımızı hayata geçirme uğraşı içerisinde olduk.”

Kentlerin dört bir yanı yabanî depolama alanları ve çöp dağlarıyla çevriliyken işe bu görüntüleri ortadan kaldırmakla başladıklarını aktaran Karaaslan, atıklara paha gözüyle bakarak “Sıfır Atık” vizyonunu ortaya koyduklarını vurguladı.

Haliç’i çamur bataklığından kurtararak İstanbul’a tekrar nasıl armağan ettilerse bilhassa iklim değişikliğinin de tesiriyle denizleri kuşatan müsilaj sıkıntısıyla gece gündüz uğraş ederek denizleri kurtardıklarını belirten Karaaslan, şunları kaydetti:

“Diktiğimiz milyarlarca fidanla orman varlığımızı arttırdık, kentlerimizin en merkezi noktalarını millet bahçesi olarak vatandaşlarımızın istifadesine sunduk. Ulaşım kaynaklı emisyonların azaltılması için yol altyapımızı güçlendirdik, emisyonsuz aracımız olan Türkiye’nin arabası TOGG’u ürettik. Sıfır Atık’ın yaygınlaştırılması, yeşil alan varlığının arttırılması, denizlerdeki kirliliğin denetim altında tutulması, bisiklet üzere emisyonsuz ulaşım araçlarının kullanımının yaygınlaşması ve başka birçok etrafa hassas projenin yürütülmesi emeliyle Türkiye Etraf Ajansı’nı kurduk. Bugün de ülkemizin yarınlarına dair yeni amaçlarla yolumuza devam ediyoruz.”

Related Posts

Avcılar’da eski koca dehşeti: Eski eşinin sevgilisini defalarca bıçaklayıp boğazını kesmeye çalıştı

Olay, dün saat 23.00 sıralarında Avcılar Denizköşkler Mahallesi’nde yaşandı. Edinilen bilgiye göre, Şahin Arslan isimli şahıs, kız arkadaşı …

Bakan Soylu’dan Gaziantep’te mescitlerden yapılan anonsla ilgili açıklama

Gaziantep’te mescitlerden yapılan anonsa ait açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Soylu, “Vali Beyefendi ile biraz evvel konuştuk. Sokağa çıkma …

Fransa’daki yangınlarda kundaklama kuşkusuyla 25 kişi gözaltına alındı

Fransa’da yaz aylarının başından bu yana yangınlarla gayret ediyor. Fransa merkezli haber kanalı BFMTV’nin haberine nazaran, haziran ayı …

Suriye krizi: Çavuşoğlu “uzlaşı” çıkışının arkasında durdu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de rejimle muhaliflerin uzlaşması gerektiği yönündeki sözlerinin başlattığı tartışmayla ilgili …

Düğün konvoyunda ‘drift’ yapan şoföre ceza

Büyükçekmece Çakmaklı Yolu’nda 14 Ağustos Pazar günü düğün konvoyu düzenleyenler, caddeyi trafiğe kapattı. Daha sonra E.A. isimli şoför 34 DMT 03 …

Sosyal medya paylaşımı ile deşifre oldu… Ukrayna ordusu ülkenin doğusunda Rus Wagner grubunun karargahını vurdu

Dünya’nın gözü kulağı 24 Şubat’tan beri Ukrayna’dan gelen haberlerde. Savaşın ilk gününden itibaren ülkenin başkenti Kiev’i ana hedef olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.