AKP Milletvekili Hülya Atçı Nergis: Türkiye bu mültecilerin hem cazibe merkezi hem de bir uğrak yeri

AKP Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis, Konya’nın lokal televizyon kanalı Kontv’de gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Nergis, Mültecilerle ilgili, “Türkiye büyük bir ülke ve coğrafyası bakımından da bir geçiş bölgesi. Türkiye alışılmış ki bu mültecilerin hem şahsen cazibe merkezi hem de bir uğrak yeri. Yani buradan geçenler var, buraya gelmek isteyenler var” dedi.

Sözcü’den Müslüm Evci’nin haberine nazaran “Bütün dünyanın çeşitli bölgelerinde kan, açlık ve çeşitli meşakkatler var” diyen Nergis, açıklamalarını söyle sürdürdü:

  • Bir göç hareketi var. Bu hareket münasebetiyle Türkiye’yi de etkiliyor ve ilgilendiriyor. Suriye’de iç savaştan kaynaklı Esad’ın zulmünden kaçanların bir kısmını kendimiz ülke olarak kabul ettik. Gerçekten bir milyona yakını geri döndü, bir kısmı Avrupa’ya geçti. Bir kısmı Türkiye’de hala ikamet ediyor.

“BUNLARLA TARİHİ AKRABALIĞIMIZ VAR”

Tarihe gidildiğinde Suriye ve Irak’ın Osmanlı toprağı olduğunu söyleyen Nergis, “Orda yaşayanların demografik yapısı bizimle birebirler. Orda da Türkler, Kürtler, Araplar yaşıyor. Bizim güney bölgemizde de Türkler, Kürtler, Araplar, birlikte yaşıyor, akrabalık bağları var” dedi. Nergis, konuşmasının devamında şu sözlere yer verdi:

“İnsani manada düşündüğümüzde bunlarla tarihi akrabalığımız var. Halep’ten, İdlib’ten, Şam’dan gelip Çanakkale de savaşanlar var. Bunları da görmezden gelemeyiz. Bugün bunlar çok yabancıymış üzere de kabul edemeyiz, bizim din kardeşimiz.”

“CİDDİ BİR ISTIRAP, KAOS ORTAMI DOĞMADI”

Türkiye’ye gelen mültecilerin geri gönderilmesi için önemli çalışmalar yapıldığını söyleyen tabir eden Nergis, kelamlarını şöyle sürdürdü:

  • Tabi uzun vadede bunların dönmesi üzerine program yapılarak, bunlar kabul edildi. Oraya 2 hudut dışı hareket gerçekleştirildi ve bir güvenlik koridoru oluşturuldu. Orda inançlı bir alan oluşturulup, gelen mültecilerin tekrar gönderilebilmesi için önemli bir çalışma var.
  • Briket meskenlerden yapılan yerleşim yerleri var ve hala devam ediyor. Hükümet çok taraflı çalışıyor ve insani olanı yapıyor. Türkiye, Suriye’den gelen mültecilerle alakalı insani manada çok önemli bir fedakârlık yaptık, halkımızda önemli bir fedakârlık yaptı.
  • Güneydeki vilayetlerimizde de Gaziantep, Hatay, Kilis Kahramanmaraş’a baktığımız vakit önemli manada Suriyeli mülteci barındırıyor. Orda önemli bir dert, kaos ortamı doğmadı.

“SURİYELİLER OLMASAYDI İŞİMİZ ÇOK ZORDU”

Türkiye’ye gelen mültecilerin kimilerinin getirdiği sermayeyle istihdam yarattığını kimilerinin ise küçük ölçekli işletmelerde çalıştığını kaydeden Nergis, “Gelip istihdam yaratanlar var, gelip Türkiye’de çalışanlar var. Orta ölçekli, küçük ölçekli işletmelerde, önemli manada Suriyeli iş bulabiliyor, çalışabiliyor. Hakikaten patronlardan duyuyoruz; ‘eğer Suriyeliler olmasaydı işimiz çok zordu, biz çalıştıracak eleman bulamazdık diyorlar’ Bunu geniş kapsamlı, çok taraflı düşünmek lazım” diye konuştu.

Related Posts

Avcılar’da eski koca dehşeti: Eski eşinin sevgilisini defalarca bıçaklayıp boğazını kesmeye çalıştı

Olay, dün saat 23.00 sıralarında Avcılar Denizköşkler Mahallesi’nde yaşandı. Edinilen bilgiye göre, Şahin Arslan isimli şahıs, kız arkadaşı …

Bakan Soylu’dan Gaziantep’te mescitlerden yapılan anonsla ilgili açıklama

Gaziantep’te mescitlerden yapılan anonsa ait açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Soylu, “Vali Beyefendi ile biraz evvel konuştuk. Sokağa çıkma …

Fransa’daki yangınlarda kundaklama kuşkusuyla 25 kişi gözaltına alındı

Fransa’da yaz aylarının başından bu yana yangınlarla gayret ediyor. Fransa merkezli haber kanalı BFMTV’nin haberine nazaran, haziran ayı …

Suriye krizi: Çavuşoğlu “uzlaşı” çıkışının arkasında durdu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de rejimle muhaliflerin uzlaşması gerektiği yönündeki sözlerinin başlattığı tartışmayla ilgili …

Düğün konvoyunda ‘drift’ yapan şoföre ceza

Büyükçekmece Çakmaklı Yolu’nda 14 Ağustos Pazar günü düğün konvoyu düzenleyenler, caddeyi trafiğe kapattı. Daha sonra E.A. isimli şoför 34 DMT 03 …

Sosyal medya paylaşımı ile deşifre oldu… Ukrayna ordusu ülkenin doğusunda Rus Wagner grubunun karargahını vurdu

Dünya’nın gözü kulağı 24 Şubat’tan beri Ukrayna’dan gelen haberlerde. Savaşın ilk gününden itibaren ülkenin başkenti Kiev’i ana hedef olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.