AKP, minimum fiyat düzenlemesiyle ilgili tarih verdi

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Temmuz ayında emeklilerimizin, çalışanlarımızın gelirlerinin artırılması ve taban fiyatla ilgili de çalışmalar bakanlığımızın önündedir. Bu çalışmalar yapılıyor. Öncelikli perspektifimiz, temmuz ayı ile geniş bir kitlenin, sabit gelirli bir kitlenin alım gücünü artıracak bir dokunuş kesinlikle hükümet tarafından yapılacaktır” dedi.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, katıldığı televizyon programından gündeme dair soruları yanıtladı.

Temmuz ayında taban fiyatta artış yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine, Kurtulmuş, şu tabirleri kullandı;

*Tabii sıkıntı ve enteresan bir periyottan geçiyoruz. Yani ekonomik olarak yaşananların değerli bir kısmı, global iktisatta ortaya çıkan değişimlerden kaynaklanıyor. Bir kısmı da Türkiye iktisadının kendi iç dinamikleri ile ortaya çıkan sonuçlar.

*Ama şunu söyleyebiliriz; güç fiyatlarındaki fevkalâde fiyat artışları, buna bağlı olarak lojistikte önemli fiyat artışlarının ortaya çıkmış olması, endüstriyel ve kıymetli metallerin son bir yıllık mühlet içerisinde harika yüksek seyretmesi bütün dünya ekonomilerini derinden sarstı.

*Ayrıca Rusya-Ukrayna ortasındaki savaş münasebetiyle bilhassa besin alanında kimi besin rotalarının kısıtlanması, besin fiyatlarında da önemli bir global fiyat artışına neden oldu. Bu emtia fiyatlarındaki artışlarda ülke ekonomilerinin hepsine tesir etmiş oldu.

“MUTLAKA YAPILACAK”

Kurtulmuş, hem fiyatlardaki artışların hem de döviz fiyatlarındaki oynaklığın birinci derecede vatandaşları etkileyen kısmının hayat pahalılığı olduğuna vurgu yaparak şu sözleri kullandı;

*Çarşıda pazarda aldığımız eserlerin önemli bir formda kıymetlenmiş olmasıdır. Bunların yanı sıra üçüncü temel alan da burası. Hasebiyle bir taraftan burada oynaklıkları ortadan kaldırıp tertip sağlamak lakin öteki taraftan da bu müddet içerisinde vatandaşların alım gücünün olumsuz etkilenmemesi için her türlü önlemi almak durumundayız.

*Geçtiğimiz yılbaşında sağlanan taban fiyattaki artış, devletin Hazine ve Maliye Bakanlığı ayağında aldığı vergilerden vazgeçerek vatandaşlarımıza direkt takviye vermiş olması, güç fiyatlarına yüzde 80 civarında hükümetin takviye vermiş olması üzere bütün bu adımlar, vatandaşımızın alım gücünü artıracak olan konulardan birisidir.

*Bunların içerisindeki en kıymetli mevzulardan bir tanesi de gelirin artırılmasıdır. Bununla ilgili temmuz ayında emeklilerimizin, çalışanlarımızın gelirlerinin artırılması ve taban fiyatla ilgili de çalışmalar bakanlığımızın önündedir. Bu çalışmalar yapılıyor.

*Öncelikli perspektifimiz, temmuz ayı ile geniş bir kitlenin, sabit gelirli bir kitlenin alım gücünü artıracak bir dokunuş kesinlikle hükümet tarafından yapılacaktır. Nasıl fiyatlar düzeyi üst çıktıysa fiyatlar düzeyini de üst çıkaracak ve böylelikle vatandaşımızın fiyatlar altında, enflasyon altında ezilmemesini sağlayacak bir dayanak ortaya konacaktır.

EYT AÇIKLAMASI

Kurtulmuş, emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ait de şunları söyledi:

“Orada da çalışmalar yapılıyor. Ancak bu işler öncelik ve zamanlama sıkıntısıdır. Bu durum, vatandaşın bize çarşıda pazarda söylemiş olduğu bir durum. Bu manada vatandaşın gündemindeki hususlardan birisi de EYT’dir. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı çalışmalarını sürdürür ve öncelikler ortaya çıktığı vakit bununla ilgili karar kamuoyu ile paylaşılır.”

DÖVİZDEKİ ARTIŞ

Dünyada dolarizasyonun arttığını lisana getiren Kurtulmuş, “Türkiye’de ulusal para ünitemiz olan Türk lirasının kullanımını ve ilerleyen periyotta de öbür ülkelerle yaptığımız ticari bağlantılarımızda ulusal para üniteleri üzerinden bunların gerçekleşmesini sağlamamız lazım. Olağan ki dövizdeki oynaklık Türkiye iktisadı üzerinde olumsuz bir tesir oluşturuyor” dedi.

Liralaşma ile ilgili yeni bir enstrümanın hayata geçirilip geçirilmeyeceğini sorusu üzerine Kurtulmuş,  şunları söyledi;

*Olabilir lakin burada önemli olan bu perspektifi kaçırmamamız lazım. Bizim kendi para ünitemize prestij etmemiz lazım. Bunun üzerinden alışverişlerimizi yapmamız, bunun üzerinden milletlerarası ticarette Türk lirasının pahasını bir halde kıymetli para haline getirmemizin gerçek olduğu kanaatindeyim.

*Bu manada paramızın muhakkak bir düzeyde olmasının şöyle bir artısı var; ihracatı artırmış oluyoruz. Buradaki dengeyi müdafaamız lazım. Eski periyotta maalesef Türk parası çok kıymetliydi. 1 dolar 1.20 düzeylerindeydi. Bu ortaya ne çıkarıyordu? Fevkalâde yüksek ölçüde ithalat. Yani ne varsa kalem dahil her şeyi daha ucuza dışardan ithal eder durumdaydık.

*Çok şükür 2013’ten sonraki periyotlarda yavaş yavaş Türkiye bundan uzaklaştı. İmalata, üretime, ihracata, yatırıma ve istihdama dayalı bir iktisat yönelişine Türkiye kendisini sevk etmiş oldu. Bunun değerli ve kıymetli olduğunu düşünüyorum. Burada da o dengeyi Türk iktisadı sağlayacaktır. Dövizin çok kıymetli olması ya da çok kıymetinin düşük olması ortasında bir istikrar oluşacaktır.

“TÜRKİYE 2013’TEN İTİBAREN BİR YÖNELİM İÇERİSİNDEDİR”

“Faiz sebep enflasyon sonuç” modeline devam edilip edilmeyeceği, klasik iktisada dönülüp dönülmeyeceği sorusuna Kurtulmuş, kıymetli olanın hür pazar iktisadının kuralları içerisinde iktisadın yönetilmesi olduğuna dikkati çekti.

Kurtulmuş, “Ekonomik kuralların, dünyanın ve Türkiye’nin kaideleri geliştikçe hiçbir ekonomik kural kıyamete kadar olduğu üzere uygulanacaktır diye bir şey yoktur. Bu kurallarda esneme, değişme, gelişme olabilir. Lakin Türkiye 2013’ten itibaren bir yönelim içerisindedir. Vakit zaman bunları ileriye hakikat götürüyor. Biz ithalat yaparak, dışarıdaki global iktisat ile hiçbir iktisat tek başına çaba edemez. Doğal ki global iktisat ile uyumlu bir biçimde lakin hiçbir formda Türkiye’nin üretim gücünü zayıflatmadan, üretimimizi, istihdamımızı, ihracatımızı, yatırımımızı ve global piyasalardaki mal ve hizmetlerimizle rekabet edebilir bir durumda olmamızı sağlayacak bir atılım içerisinde olmamız lazım” diye konuştu.

“HODRİ MEYDAN”

Altılı masada Cumhur İttifakı’na risk oluşturacak bir aday olup olmadığı sorusu üzerine Kurtulmuş, “Hayır. Biz karşımızdaki ittifakın kimi aday göstereceğini ve hangi şartlar altında aday göstereceğini, hangi unsurlarla bu adayını kamuoyuna duyuracağına ilgili olamayız. Bu bizim tasarrufumuz değil. Kimi aday gösterirlerse göstersinler, hodri meydan. Siyaset bir yarış alanıdır. Nihayetinde siyasette karar verecek olan milletin kendisidir. Hasebiyle bizim rahatlığımız kimin aday çıkacağını tespit etmek konusunda bizim yapacağımız bir şey yok. Fakat biz rahatlığımız, Cumhur İttifakı’nın adayı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Tayyip Erdoğan ikinci sefer halkın önüne giderek bu Cumhurbaşkanlığı Sistemi içerisinde cumhurbaşkanı adayı olacaktır” dedi.

“BÖYLE BİR TERBİYESİZLİK OLMAZ”

Polise yumruk attığı manzaralar ortaya çıkan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasının hızlandırılması ihtimalinin olup olmadığı konusunda ise Kurtulmuş, şunları söyledi;

*Türkiye bir hukuk devletidir. Türkiye’de herkes hukuk devleti içerisinde kendisine verilen imkanları kullanır ve Türkiye’nin her yerinde, şova açık her alanında fikrini söyleyebilir. En radikal fikirleri söyleyebilir, en ileri fikirleri söyleyebilir. Eyvallah.

*Bütün bunlar olurken de hiç kimsenin yasadışı birtakım şovlarla ben istediğimi yaparım deme hakkı olmadığı üzere, hele hele ülkenin güvenliğini sağlamakla vazifeli olan polis memurlarına hakaret etmek, burada gördüğümüz üzere fiili atakta bulunmak kimsenin hakkı değildir.

*Böyle bir terbiyesizlik olmaz. ‘Ben milletvekiliyim, benim cürüm sürece hakkım var.’ Bu türlü bir şey olabilir mi? Dokunulmazlık bir zırhtır lakin hiçbir dokunulmazlık zırhı hiçbir politiğe istediği her hatası sürece imkanını vermez. Burada açık bir hata oluşmuştur.

SÜRESİZ NAFAKA AÇIKLAMASI

Süresiz nafakayla ilgili de  Kurtulmuş, “Böyle bir beklenti var daima olarak. Örneğin bir ‘tweet’ atıyoruz, altında çok sayıda kardeşimizden yorumlar geliyor. Burada da bir hakkaniyetin, bir istikrarın korunması lazım. Nihayetinde bu bahisler çalışılır. Milletin masasında, gündeminde olan hiçbir husus yoktur bizim gündemimizde olmasın” tabirlerini kullandı. İHA

Related Posts

Spor sahası tesisi işleri yaptırılacak

Diyarbakır Bağlar Belediyesi spor tesisi işleri yaptıracak. Yapımı tamamlanmayan spor sahaları yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 19 …

ABD borçlanma kestirimini yükseltti

Bakanlık, mayısta paylaştığı varsayımda, Hazinenin ikinci çeyrekte 26 milyar dolar borçlanmasının beklendiğini, haziran sonu nakit istikrarının …

Dolar 17,95 seviyesinden işlem görüyor

Geçen haftanın son işlem gününde 17,75-17,98 bandında dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL günü 17,9142’den tamamladı. EURO VE STERLIN NE KADAR …

SHIB’ten Gizemli Paylaşım: İşte Büyük Tahminler!

Popüler meme coin’i Shiba Inu (SHIB), önceki proje duyurularından önce olduğu gibi Twitter’da siluetli gizemli bir video paylaştı. SHIB topluluğu …

Yılın ilk 6 ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı yüzde 185 arttı

Türkiye, 2022’nin ilk 6 aylık döneminde 16 milyon 385 bin 80 yabancıyı ağırladı. Kültür ve Turizm Bakanlığının verilerine göre, bu yılın ilk …

Analist: DOGE Rallisini Beklemeyen Bu 10 Altcoin’e Baksın!

Dogecoin (DOGE), son satışlara rağmen piyasa değerine göre konumunu korumayı başardı. Devasa bireysel yatırımcı kitlesi meme coin’e olan inancını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.