‘Antik Myndos Kenti’ni yapılaşmaya açmayın’ hareketi yaptılar

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 4 bin yıllık antik Myndos Kenti’nin 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı’ndan 3. dereceye çıkartılıp yapılaşmaya açılmak istenmesini protesto eden yüzlerce kişi bugün sondaj çalışmalarının yapıldığı antik kent yerinde aksiyon ve basın açıklaması yaptı. Tarihin yağmalanacağını belirten tarihçiler ve arkeologlar ise sondaj çalışmasının durdurulması için tüzel çaba başlattıklarını söyledi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 4 bin yıllık antik Myndos Kenti’nin 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı’ndan 3. Dereceye çıkartılıp yapılaşmaya açılmak istenmesini protesto eden yüzlerce kişi bugün sondaj çalışmalarının yapıldığı antik kent toprağında hareket ve basın açıklaması yaptı.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi tarafından başlatılan sondaj çalışmalarında yüzlerce dönüm alanı 3. dereceye çıkartarak yapılaşmaya açılacağı maksadını taşıdığını belirten arkeologlar, tarihçiler ve sivil toplum örgütleri bugün akşam saatlerinde Bodrum Kent Kurulu tarafından düzenlenen harekete katıldı.

DENİZDEN ÇIKIP AKSİYONA GELDİLER

CHP İlçe Lideri Halil Karahan, GÜZEL Parti İlçe Lideri Nevzat Kanber ile ilçedeki mimarlar, mühendisler ve etraf örgütlerinin ortalarında yer aldığı yüzlerce kişinin ellerinde “Tarihi Yok Etme, Bu Tarihi Kıymetler Hepimizin, Gümüşlüğü Antik Myndos Kenti’ne Dokunma, Myndos Kapısı Rant Kapısı Değildir” dövizleri taşıdı. “Myndos Mirasımızdır” pankartı açtı. Yaklaşık 1,5 kilometre yürünerek antik Myndos Kenti’nin bulunduğu ve sondaj çalışmalarının yapıldığı alana gidenleri gören yerli ve yabancı tatilciler de aksiyonun maksadını öğrenince denizden çıkıp güneşlenmeyi bırakıp eylemcilere katıldı.

“TÜM 1. DERECE ARKEOLOJİK ALANLARIN YAPILAŞMASININ ÖNÜ AÇILACAK”

Antik sur duvarlarının önünde basın açıklaması yapan Bodrum Kent Kurulu Karya Kültür Çalışma Kümesi Avukatı İzzet Kayahanlı, “Muğla’daki bütün 1. Derece Arkeolojik Sit Alanları’nın 3. Dereceye dönüştürülerek yapılaşmaya açılacak bu emsal çalışmadan ivedilikle vazgeçilmelidir, sondaj çalışmaları durdurulmalıdır. Bu türlü bir karar tüm 1. Derece arkeolojik alanların yapılaşmasının önüne açacaktır. Bu nedenle Kent Kurulu olarak hemen sondajın durdurulması için hukuksal süreci başlatıyoruz” dedi.

Basın açıklaması sık sık “Myndos Halkı Halkındır Halkın Kalacak, Myndos Kapısı Halkı Kapısıdır ve Myndosa Sahip Çıkacağı” sloganları atıldı. Eray Karabağlı muhafaza heyetinin sondaj çalışmaları ile ilgili kararını okudu.

“10 YIL SÜREN MYNDOS HAFRİYATLARI APANSIZ DURDURULDU” NEDENİ VARMIŞ

Aksiyona katılan ve 1999 yılında Gümüşlük Belediyesi’nin CHP’li Belediye Lideri Mehmet Ülküm ise yaptığı açıklamada “Göreve geldikten sonra büyük kısmı toprağın altında lakin yüzeye çok yakın olan ve içerisinde antik tiyatrolardan, tapınaklara, hamamlara, cimnasiuma kadar devrin en varlıklı antik kentin kalıntılarının bulunduğu Myndos Antik Kenti hafriyat ve kurtarma çalışmalarını Kültür Bakanlığı’nın müsaadesi ile 2004 yılında başlattık, on yıl süren hafriyatlar 2014 yılında bir anda nedensiz yere durduruldu. Şu anda neden durdurulduğu anlamış olduk. Bu nedenle antik kenti gün ışığına çıkaracak kazıların tekrar başlatılması lazım, antik kentin üzerine beton dökülmesine asla müsaade vermemeliyiz” dedi.

“ANTİK KENTİN BETONA GÖMÜLDÜĞÜ NEREDE GÖRÜLMÜŞTÜR”

Bodrumlu arkeologların hazırladığı manifestoyu emekli arkeolog Ayşe Pak okudu. Pak, “Gümüşlük Mahallesi’nin büyük kısmını oluşturan ve M.Ö. 2 binli yıllara kadar dayanan Antik Myndos Kenti harabeleri içerisinde Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi tarafından sondaj çalışmalarına başlanması kabul edilemez” dedi.

Pak açıklamasının devamında ise Myndos Antik Kenti’nin prehistorik çağdan başlamak üzere günümüze kadar daima yerleşim gördüğünü ve bilhassa M.Ö. 2 bin yılında  Kar uygarlığının değerli bir yerleşim yeri olduğunu belirterek, “Bu çağlardan kalma, yarımada üzerinde Kyklopien usulü dediğimiz büyük taşlar ile inşa edilmiş kent suru çok değerlidir. Burası tıpkı vakitte M.Ö. 4. yüzyılda  Mausollos periyodunda yarımadanın ve Karya Bölgesi’nin 3 değerli kentlerinden biridir. Karia Bölgesi’nin en değerli kentlerinden biri olan Myndos da bilim şuraları tarafından yapılan arkeolojik hafriyatlar sırasında gerçekleştirilen jeoradar çalışmaları sonucunda, büyük çaplı bir tiyatro, bouleiterion ve tapınaklar ile kentin kuzey kapısına ilişkin 2 kulenin temelleri, sütunlu yollar ve gymnasion, hamam,ve Bizans çağına ilişkin kiliselerin kalıntıları tespit edilmiştir. 4 bin yıllık antik kentin içine yapılaşma mı olur. Dünya bu kültür mirasını merak ederken biz bu tıp tarihi kıymetlerimizi betonamı gömeceğiz, bu sevdadan vazgeçsinler” tabirlerini kullandı.

Hareket ve basın açıklamasını yapanlara denizden günübirlik cinslere çıkan tekneler ve turistler de alkışlarla takviye verdi. Açıklamanın akabinde aksiyona katılanlar Gümüşlük Mahallesi’ne geri döndü.

Related Posts

Bilim insanları ilk kez organ naklinde kullanılacak böbreklerin kan grubunu değiştirdi

İngiliz bilim insanları bir ilk imza atarak organ naklinde kullanılacak böbreklerin kan grubunu değiştirmeyi başardı. Bunun nakil için organ …

MSB’den Kıbrıs paylaşımı

Milli Savunma Bakanlığınca (MSB), Kıbrıs’ta tek tahlilin, iki devletli bir yapı olduğunun görülmesi gerektiği belirtilerek, “Her vakit Kıbrıs …

Galatasaray’ı deviren Giresunsporlu futbolculardan olay gönderme

Giresunspor, Süper Lig’in 2. haftasında Galatasaray’a konuk oldu. Yeşil-beyazlı ekip, güçlü rakibini 1-0 mağlup etti. SOYUNMA ODASI FOTOĞRAFI …

Rıza Çalımbay: Bu temponun üzerine çıkmalıyız

Spor Toto Süper Lig’in 2. haftasında deplasmanda Adana Demirspor’a konuk olan DG Sivasspor, müsabakadan 3-0 mağlup ayrıldı. Maç sonu basın …

Zelenski: Zaporizhzhia Nükleer Santrali etrafında yaşananlar Rusya’nın en büyük cürümlerinden biri

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, gece saatlerinde yaptığı günlük ulusa sesleniş konuşmasında Danimarka’nın başşehri Kopenhag’ta …

Doç. Dr. Kekeçoğlu’ndan ‘acı bal’ uyarısı

Düzce’nin Yığılca ilçesinde orman gülü balı üretimi yapan vatandaşlar, kovanlarının yakınlarında baygın bir boz ayı görerek durumu Orman İşletme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.