Arap Birliği’nden ABD ve Avrupa’ya yanıt: Suriye’nin dönüşü Araplara özgü bir konu

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Suriye’nin Birliğe geri dönmesine ilişkin kararının “Araplara özgü bir konu olduğunu, bu hususta dış güçlerle çatışma arayışı olmadığını” söyledi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Ebu Gayt, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde gerçekleştirilen 32’nci Arap Birliği Liderler Zirvesi’nin ardından Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, Suriye’nin 12 yıl aradan sonra Arap Birliği’ne geri dönmesine dair ABD ve Avrupa ülkelerinden gelen eleştiriler konusunda soru yönetildi.

Suriye’nin Birliğe geri dönmesi konusunu dış güçlerin düşüncelerinden bağımsız olarak ele almaları gerektiğini belirten Ebu Gayt, “Bu, Araplara özgü bir konudur. Suriye de Arap Birliği’nin kurucusu 7 ülkeden biridir zaten” dedi.

Arapların izlediği yöntemin doğruluğu konusunda diğer ülkeleri ikna etme çabaları yürütmeleri gerektiğini söyleyen Ebu Gayt, “Bu Arapların iradesidir. Dış güçlerle anlaşmazlığa düşme veya çatışma arayışında değiliz” ifadesini kullandı.

Cidde kentinde düzenlenen 32. Arap Birliği Zirvesi’ne, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin yanı sıra 12 yıl aradan sonra Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da katıldı.

Arap Birliği, iç savaş nedeniyle 12 Kasım 2011’de Suriye’nin üyeliğini askıya almıştı. Arap Birliği’ne üye ülkelerin dışişleri bakanları, 7 Mayıs’ta Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen dışişleri bakanları toplantısında, Suriye’nin Birliğe dönmesi konusunda anlaşmaya varmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir