Atatürk rozeti ve Türk bayrağı siyasi simge sayılarak yasaklandı!

Türkiye’yi 5 yıl yönetecek cumhurbaşkanının belirleneceği seçimlerin ikinci turunda Bursa’nın Mudanya ilçesinde Atatürk rozeti ve Türk bayrağı, AKP’nin itirazı üzerine siyasi simge sayılarak yasaklandı.

Duvar

İtiraz üzerine kararını veren Mudanya İlçe Seçim Kurulu, Atatürk rozeti ve Türk bayrağının herhangi bir siyasi partinin simgesi sayılmasının mümkün olmadığını ancak tüm CHP üyelerinin aynı rozeti takmaları nedeniyle rozetin içeriğinden bağımsız olarak belirleyici bir simge haline geldiğini belirterek itirazı kabul etti. İlçe Seçim Kurulu’nun kararından sonra rozetlerin kaldırılmasına karar verildi.

AYNI İTİRAZ REDDEDİLDİ

Yıldırım İlçe Seçim Kurulu, AKP itirazını reddetti. İlçe Seçim Kurulu’nun ret kararında Atatürk rozeti ve Türk bayrağının bir siyasi parti veya adaya ait bir simge olmadığı belirtildi.

AKP itirazlarını ‘seçmenlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkında kanun’a dayandırarak yaptı. Söz konusu kanun maddesi şu şekilde: 

“Sandığın konulduğu bina, yapı ve bunların müştemilatında hiç kimse, başkalarının görebileceği şekilde bir siyasi parti veya adaya ait rozet, amblem veya benzeri işaretler ya da propaganda amaçlı yayınlar taşıyamaz; yazılı, sözlü veya görüntülü propaganda yapamaz. Bu fıkra hükümlerine uymayan kişiler kolluk güçleri tarafından uzaklaştırılır.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir