Bayraktar AKINCI bir irtifa rekoru daha kırdı

Yerli ve ulusal savunma endüstride göz dolduran ve Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen AKINCI Projesi kapsamında Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) 2 adet 750 beygir motor ile donatılan modeli Bayraktar AKINCI B, kendisine ilişkin olan ulusal havacılık irtifa rekorunu daha yükseğe taşıdı.

AKINCI Kendisiyle yarışıyor

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmek üzere Savunma Sanayii Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyetleri huzurunda dayanım, yüksek irtifa ve yüksek sürat testleri gerçekleştirmek için 21 Haziran 2022 tarihinde saat 19:31’de havalanan Bayraktar AKINCI B, kendisine ilişkin olan ulusal bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifa rekorunu tekrar kırdı.

Test kapsamında 45 bin 118 feet (13 bin 716 metre) irtifaya kadar yükselen Bayraktar AKINCI B, 20 saat 23 dakikalık uçuşun akabinde Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’ndaki Bayraktar AKINCI Uçuş, Eğitim ve Test Merkezi’ne döndü.

İrtifa rekorunu 3 kere kırdı

Bayraktar AKINCI TİHA’nın 2 adet 450 beygirlik motor konfigürasyonuyla vazife yapan Bayraktar AKINCI A modeli, 8 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilen test kapsamında 38 bin 39 feet irtifaya çıkarak rekor kırmıştı.

Bayraktar AKINCI B modeli ise 11 Mart 2022 tarihinde 40 bin 170 feet irtifaya çıkarak kendine ilişkin rekoru daha yükseğe taşıdı. 22 Haziran 2022 tarihinde ise 45 bin 118 feet irtifaya çıkan Bayraktar AKINCI B, üçüncü sefer irtifa rekoru kırmış oldu.6 bin 406 kilometre yol katetti

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek Bayraktar AKINCI B’lerin kabul faaliyetleri için Bayraktar AKINCI Uçuş, Eğitim ve Test Merkezi’nde bulunan Savunma Sanayii Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyetleri de bu tarihi anlara tanıklık etti.

AKINCI B, yüksek sürat denemelerinin de gerçekleştirildiği 20 saat 23 dakika süren uçuş boyunca toplam 6 bin 406 kilometre yol katettikten sonra test faaliyetini muvaffakiyetle tamamladı.


AKINCI birinci sefer Anadolu Kartalı’nda

Bayraktar AKINCI B, halihazırda devam eden test faaliyetlerinin yanı sıra eş vakitli olarak Anadolu Kartalı Tatbikatı’nda da misyon alıyor.

Rekor uçuşunun gerçekleştirildiği sıralarda Doğu Akdeniz’de tatbikat kapsamındaki senaryoda misyon uçuşunu gerçekleştiren Bayraktar AKINCI, böylelikle Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdiği 29 Ağustos 2021 tarihinden itibaren birinci kapsamlı Hava Kuvvetleri tatbikatında uzunluk göstermiş oldu.


Batman’dan kalkıp Ege’deki maksatları vurdu

Bayraktar AKINCI TİHA, tekrar Haziran ayı içerisinde İzmir Seferihisar’da icra edilen EFES-2022 Müşterek Atışlı Fiili Tatbikatı‘nda Batman’da konuşlu olduğu üsten kalkış yaparak Seferihisar’daki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’nde belirlenen gayelere atışlarını muvaffakiyetle gerçekleştirmiş ve Batman’daki üssüne geri dönmüştü.


İhracat görüşmeleri sürüyor

Bayraktar AKINCI TİHA için şimdiye kadar 4 ülkeyle, Bayraktar TB2 SİHA için ise 22 ülke ile ihracat mukavelesi imzalandı. Yapılan mukaveleler kapsamında Bayraktar TB2 SİHA’ların teslimatları sürerken, Bayraktar AKINCI TİHA ve yer sistemlerinin 2023 yılından itibaren periyodik olarak teslim edilmesi hedefleniyor.

İHA’nın haberine nazaran, 2021’de 664 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatı gerçekleştiren Baykar, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan datalara nazaran savunma ve havacılık alanında en çok ihracat yapan firma oldu. Ulusal TİHA Bayraktar AKINCI ve Bayraktar TB2 SİHA’ya ilgi duyan birçok ülke ile görüşmeler devam ediyor.

Related Posts

Huawei HarmoyOS 3.0’dan İlk Ekran Görüntüleri [Video]

Son aylarda ABD’nin yasaklarına rağmen bulunduğu pazarlarda payını artırmayı sürdüren Huawei, önümüzdeki günlerde telefonlarına yeni işletim …

Samsung Katlanabilir Ekranlı Telefon Satış Rakamını Açıkladı

Geçtiğimiz gün sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un bir sonraki Galaxy Unpacked etkinliğini …

Rusya’dan Google’a 370 milyon dolarlık ceza

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle Bağlantı Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), Google’a para cezası verdi. Roskomnadzor, Google’a ilişkin …

Asus 13. Jenerasyon Intel işlemcilerine dayanak vermeye başladı

Intel’in 13. Kuşak Raptor Lake işlemcileri, daha fazla çekirdek, daha fazla irtibat dayanağı, yenilenmiş çekirdek mimarisi, PCIe 5.0 SSD’ler için …

Şarj rekoru kıran Amazfit Band 7 özellikleri ve fiyatı belli oldu!

Akıllı saatler kadar bilekliklere olan ilgi de büyük. Öyle ki Xiaomi bu alanda Mi Band serisiyle birlikte kendine bir fan kitlesi yaratmış …

Müjde! Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret zammını açıkladı!

Milyonların gözü kulağı asgari ücrete yapılacak olan Temmuz ara zammına odaklanmıştı. Bu kapsamda tüm gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.