Bolu’da akşam pikniği yasaklandı

Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, kent genelindeki tabiat ve ulusal parklar ile mesire alanları ve orman içi dinlenme yerlerinde piknik yapılmasının gün batımına kadar hür olduğunu bildirdi.

Şentürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilkbaharın akabinde gelen yaz mevsimiyle vatandaşların piknik yapma ve ormanda dinlenme isteklerinin arttığını söyledi.

Piknik maksatlı kullanılan yerlerde dikkat edilmesini ve orman yangınlarına sebebiyet verecek alanlarda piknik ateşi yakılmamasını isteyen Şentürk, “Özellikle çam cinslerinin olduğu yerlerde piknik yahut bahçe paklığı üzere ateşlerin yakılması orman yangınlarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle bu yerlerde mümkün mertebe piknik yapmaya müsaade etmeyeceğiz. Bizim esasen orman teşkilatının gösterdiği piknik ve mesire yerlerimiz var. Vatandaşlarımızın bilhassa bu yerleri tercih etmelerini istiyoruz” diye konuştu.

YILLIK ORTALAMA 32 YANGIN

Bolu’da son 10 yılın ortalamasına bakıldığında yılda ortalama 32 yangın çıktığını aktaran Şentürk, bu yangınlarda tahrip olan 700 dönüm alanın en kısa müddette ağaçlandırıldığını tabir etti.

Şentürk, orman yangınlarının önlenmesi ismine bilinçlendirme ve bilgilendirme faaliyetlerinin sürdüğüne işaret ederek, “Orman Genel Müdürlüğümüzün başlattığı 100 bin orman gönüllüsü projesi kapsamında bölge müdürlüğümüzde de 860 orman gönüllüsü maksadı vardı. Şu ana kadar 1015 orman gönüllüsü kaydını yaptık. Bunların da eğitimlerini tamamlamak üzereyiz. 13 yangın gözetleme kulemiz var. Onların da tamir ve bakımları yapıldı. Şu an orman yangınlarına karşı gözetlemeye hazır durumdayız” bilgisini verdi.

HASSAS BÖLGELERDE ATEŞ YASAK

Şu anda ormanlara giriş ve çıkışların yasaklanması konusunda alınan rastgele bir karar olmadığını vurgulayan Şentürk, “Yalnız vilayetimizde orman yangınına hassas olan birtakım yerlerde ateş yakılmaması istikametinde biz kararlarımızı aldık. Bu bölgelerde vatandaşlarımızın piknik yapmamalarını istiyorum” dedi.

Şentürk, Yedigöller Ulusal Parkı, Abant ve Gölcük, Sünnet Gölü, Aladağ Göksu, Beşpınarlar, Kargalıgölcük, Mudurnu Sülüklügöl, Kıbrıscık Karagöl ve Ayıkayası tabiat parkları ile ilçeler ve vilayet merkezlerinde bulunan mesire alanları ve orman içi dinlenme yerlerinde piknik yapılması gün batımına kadar özgür bırakıldığını kaydetti.

Ormanlık alanlar ile ormanlık alanların civarında müsaade verilen yerlerde mangal, semaver, ateş yakılmasına saat 20.00’den sonra müsaade edilmeyeceğini de söyleyen Şentürk, şöyle devam etti:

“Tüm orman alanları ve bilhassa Gürdek-Paşabükü, Doruk-Ayseki Köprüsü’ne kadar, Yeniçağa-Çapak Orman Deposu, Gerede-Aktaş ortasındaki kara yollarının kenarlarında, Sünnetgölü Tabiatı Müdafaa Alanı’nda ve üstte belirtilen piknik alanlarına giden ana yolların kenarlarında piknik yapılması yasaklanmıştır.”

Related Posts

Avcılar’da eski koca dehşeti: Eski eşinin sevgilisini defalarca bıçaklayıp boğazını kesmeye çalıştı

Olay, dün saat 23.00 sıralarında Avcılar Denizköşkler Mahallesi’nde yaşandı. Edinilen bilgiye göre, Şahin Arslan isimli şahıs, kız arkadaşı …

Bakan Soylu’dan Gaziantep’te mescitlerden yapılan anonsla ilgili açıklama

Gaziantep’te mescitlerden yapılan anonsa ait açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Soylu, “Vali Beyefendi ile biraz evvel konuştuk. Sokağa çıkma …

Fransa’daki yangınlarda kundaklama kuşkusuyla 25 kişi gözaltına alındı

Fransa’da yaz aylarının başından bu yana yangınlarla gayret ediyor. Fransa merkezli haber kanalı BFMTV’nin haberine nazaran, haziran ayı …

Suriye krizi: Çavuşoğlu “uzlaşı” çıkışının arkasında durdu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de rejimle muhaliflerin uzlaşması gerektiği yönündeki sözlerinin başlattığı tartışmayla ilgili …

Düğün konvoyunda ‘drift’ yapan şoföre ceza

Büyükçekmece Çakmaklı Yolu’nda 14 Ağustos Pazar günü düğün konvoyu düzenleyenler, caddeyi trafiğe kapattı. Daha sonra E.A. isimli şoför 34 DMT 03 …

Sosyal medya paylaşımı ile deşifre oldu… Ukrayna ordusu ülkenin doğusunda Rus Wagner grubunun karargahını vurdu

Dünya’nın gözü kulağı 24 Şubat’tan beri Ukrayna’dan gelen haberlerde. Savaşın ilk gününden itibaren ülkenin başkenti Kiev’i ana hedef olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.