CHP’den ‘Mersin deklarasyonu’: Kaftancıoğlu kararı kabul edilemez

Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer’in konut sahipliğinde, Klâsik hale getirilen Büyükşehir Belediye Liderleri Buluşması’nın 9’uncusu gerçekleştirildi.

CHP Lokal İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun’un da katıldığı buluşmanın akabinde basın açıklaması yapılarak ortak deklarasyon yayımlandı.

KAFTANCIOĞLU KARARI

Deklarasyonu Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer okudu.

Buluşmada, ülkedeki ekonomik zorlukların yanı sıra siyaset ve hukuk alanında yaşanan yeni gelişmeleri de değerlendirdiklerini vurgulayan Seçer, şöyle konuştu:

  • “Bu çerçevede İstanbul Büyükşehir Belediye Liderimiz Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında başlatılan soruşturma, talep edilen siyaset yasağı ve yürütülen davadaki cezalandırma istemini tüzel açıdan kaygı verici buluyoruz. Birebir halde CHP İstanbul Vilayet Liderimiz Sayın Canan Kaftancıoğlu’na yönelik siyaset yasağını da içeren Yargıtay kararını kabul edilemez görüyoruz.
  • Tüm bu açılan soruşturmalar, davalar ve verilen kararların türel değil, yıldırma emeli taşıyan siyasi kararlar olduğu son derece açıktır. Ortadan geçen üç yıla karşın mahallî seçim sonuçlarını hâlâ kabullenmediği açık olan bu anti-demokratik anlayışın ve ikili standartlı sistematik uygulamalarının farkındayız, bunu kararlılıkla reddediyoruz.
  • Hukuk dışı kararlar, siyasi akınlar ve linç kampanyaları demokrasiye ve adalete olan inancımızdan bizleri asla vazgeçiremeyeceği üzere vatandaşımıza olan hizmet azmimiz ile birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmektedir.”
  • “Bizler, seçimlerden itibaren her daim birbirine takviye olan 11 Büyükşehir Belediye Lideri olarak; demokrasiye, üniversal hukuka ve adalete ters olan bu siyasi sürecin sıkı takipçisi olacağımızı ve kararlılıkla uğraş edeceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz. Bu gelişmelerle birlikte üç yılı aşan vazife süremiz boyunca ülkemiz ekonomisindeki ağır tablonun vatandaşlarımıza yansımaları ve belediyelerimize olan maliyetleri her geçen gün artmaktadır.
  • İmkansızlıklara ve ekonomik zorluklara karşın büyükşehir belediyelerimiz, toplumsal belediyecilikten, yatırım ve hizmetlerinden taviz vermeden hemşehrilerimizin yanında olmaya devam etmektedir. Mevcut ekonomik şartlar nedeniyle yapılan ve yapılabilecek tarife değişikliklerinin sorumlusu lokal idareler değil, merkezi idaredir.
  • Hükümet yetkililerinin, belediyelerin kur kaynaklı zararlarına ve artan masraf kalemlerine karşı, gelirlerinin de birebir ölçüde artırılacağı çalışmalar yapması gerekmektedir. Hükümetin, Suriye krizinin başladığı 2011 yılından bu yana uyguladığı siyasetler sonucunda sığınmacılar sıkıntısının geldiği boyutu kaygı ile izliyoruz.”

“SIĞINMACI AÇIKLAMASI

  • “Ülkemizde bulunan sığınmacıların çok büyük bir kısmı 11 Büyükşehir Belediyemizin hudutları içerisinde yaşamaktadır.  Taşıdığımız bu ağır yük ile merkezi idare bütçesinden aldığımız hisse son derece orantısızdır. Bu sorun, belediyelerimizin yapacağı tüm hizmet ve yatırımları olumsuz etkilemekte, kentlerimize fakirleşme olarak dönmekte, yatırım ve hizmetlerimizi sekteye uğratmaktadır.
  • Bu mevzu, kentlerimizdeki demografiyi bozacak düzeye ulaşmıştır. Sığınmacılar ülkelerine dönene kadar tüm vatandaşlarımızın yıllardır sürdürdükleri sağduyuyu devam ettirmelerini ve en kısa vakitte ülkelerine dönmeleri için hususun asıl muhatabı olan iktidarın somut adımlar atmasını bekliyoruz.”
  • “Kurtuluş kahramanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde;  kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla bağımsızlık çabasının başladığı gün olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı da bugünden kutluyoruz. Bu şuur ve sorumlukla, 3 yılı aşkın misyon devrimizde olduğu üzere,  hiç kimseyi ayırt etmeden tüm vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”

Related Posts

Avcılar’da eski koca dehşeti: Eski eşinin sevgilisini defalarca bıçaklayıp boğazını kesmeye çalıştı

Olay, dün saat 23.00 sıralarında Avcılar Denizköşkler Mahallesi’nde yaşandı. Edinilen bilgiye göre, Şahin Arslan isimli şahıs, kız arkadaşı …

Bakan Soylu’dan Gaziantep’te mescitlerden yapılan anonsla ilgili açıklama

Gaziantep’te mescitlerden yapılan anonsa ait açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Soylu, “Vali Beyefendi ile biraz evvel konuştuk. Sokağa çıkma …

Fransa’daki yangınlarda kundaklama kuşkusuyla 25 kişi gözaltına alındı

Fransa’da yaz aylarının başından bu yana yangınlarla gayret ediyor. Fransa merkezli haber kanalı BFMTV’nin haberine nazaran, haziran ayı …

Suriye krizi: Çavuşoğlu “uzlaşı” çıkışının arkasında durdu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de rejimle muhaliflerin uzlaşması gerektiği yönündeki sözlerinin başlattığı tartışmayla ilgili …

Düğün konvoyunda ‘drift’ yapan şoföre ceza

Büyükçekmece Çakmaklı Yolu’nda 14 Ağustos Pazar günü düğün konvoyu düzenleyenler, caddeyi trafiğe kapattı. Daha sonra E.A. isimli şoför 34 DMT 03 …

Sosyal medya paylaşımı ile deşifre oldu… Ukrayna ordusu ülkenin doğusunda Rus Wagner grubunun karargahını vurdu

Dünya’nın gözü kulağı 24 Şubat’tan beri Ukrayna’dan gelen haberlerde. Savaşın ilk gününden itibaren ülkenin başkenti Kiev’i ana hedef olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.