Deprem bölgesindeki ihracat desteklerinin süresi uzatıldı

Ticaret Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde ihracat desteklerinin süresini bir yıl uzattığını duyurdu. Bakanlık, oda ve borsalara yazı yazarak, geçen yıl Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan İhracat Destekleri Hakkında Karar’ın ‘Yetki’ maddesi uyarınca, mücbir sebep hallerinde ilave destek süresi vermeye yetkili olduğunu anımsattı.

Bu kapsamda, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen, bu illerde merkezi ve üretim tesisi bulunan firmaların, bakanlıkça yürütülen ihracata yönelik devlet desteği süreçlerinde yaşanabilecek mağduriyetlerin önlenebilmesi için destek ve proje sürelerinin bir yıl uzatıldı.

KİRA VE TANITIM DESTEKLERİNDEN YARARLANAN ŞİRKETLER KAPSAM DIŞI

Bakanlık, oda ve borsalara gönderdiği yazıda, karar kapsamında süreleri bir yıl uzatılan desteklere ilişkin de bilgi verdi. Buna göre, halen yurt dışı marka tescil, küresel tedarik zincirine yönelik yurt dışı depo kira gideri ve depolama hizmeti gideri, birim kira ve tanıtım desteklerinden yararlanan şirketler bu kapsamda olacak.

Tasarım ve ürün geliştirme projesi bulunan şirketlerin destek süreleri de bu kapsamda değerlendirilecek.

Ayrıca Marka ve Turquality destek programları kapsamında desteklenen şirketlerin, halihazırda Marka Programı’nda yer alan destek süreleri de bir yıl uzatıldı. Halen Turquality Programı’nda yer alanların onaylanan, süresi başlamış ve devam eden hedef pazar süreleri de uzatım kararına dahil olacak.

İSTİHDAM DESTEK SÜRELERİ 1 YIL DAHA UZATILDI

Turquality Programı’nda yer alan şirketlerin destek süresi başlamış ve devam eden kurumsal kapasite geliştirmeye yönelik danışmanlık ve istihdam destek süreleri de bir yıl uzatıldı.

Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilesi (UR-GE) Projesi’ni yürüten işbirliği kuruluşlarının merkezinin veya projede yer alan firmalarının merkez veya üretim tesislerinin depremden etkilenen illerden birinde bulunması durumunda da proje sürelerinin bir yıl uzatılması uygun bulundu.

???????Öte yandan, İhracat Destekleri Hakkında Karar’a göre, 2023 yılı için markaların yurt dışında tescili ve korunmasına ilişkin giderler 1 milyon 357 bin liraya, yurt dışı depo kira ve depo hizmet giderleri 7 milyon 239 bin liraya, yurt dışı birimlerin kira giderleri 3 milyon 619 bin liraya, tanıtım giderleri 7 milyon 239 bin liraya kadar destekleniyor. Bu desteklerden 4 yıl süreyle yararlanılıyor.

PROJE BAŞINA DESTEK TUTARI 9 MİLYON TL

Tasarım ve Ürün Geliştirme Projesi’nde, proje başına toplam destek tutarı 9 milyon 47 bin lira, destek süresi 3 yıl olarak uygulanıyor.

Bu yıl için toplam destek tutarı Marka Programı’nda 90 milyon 497 bin lira, Turquality Programı’nda ise 180 milyon 995 bin lira oldu. Destek süresi Marka Programı’nda 4 yıl, Turquality Programı’nda 5 yıl olarak belirlenmişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir