Donanmanın ‘kalbinde’ ulusal dönüşüm

Milli olarak geliştirilen, sahip olduğu özellikler ve üstlendiği misyon hasebiyle geminin “kalbi” olarak nitelenen “HAVELSAN Gemi Data Dağıtım Sistemi”, inançlı seyir ve harekat vazifelerinin kesintisiz yerine getirilebilmesine katkı sağlıyor.

AR-GE ve eser geliştirme çalışmalarıyla son devirde birçok platform ve sistemi güvenlik güçlerinin kullanımına sunan Türk savunma sanayii, bunlarda kullanılan yazılım tabanlı tahlilleri de ulusallaştırıyor.

Bünyesinde geliştirilen yüksek teknoloji ve yazılımların yanı sıra savunma, güvenlik ve bilişim bölümlerinde teknoloji üreten ve iş ekosistemindeki firmaların tahlil ile eserlerini de bir ortaya getiren HAVELSAN, bu gayrette değerli bir yer tutuyor.

Yazılım ağır sistemler konusunda faaliyet gösteren HAVELSAN, “komuta denetim ve savunma teknolojileri” alanında bugüne kadar ortalarında “Gemi Data Dağıtım Sistemi”nin de bulunduğu birçok tahlil geliştirdi.

Yerli ve yabancı gemilerde görevde

Savaş gemileri, inançlı seyrüsefer yapmak ve öbür operasyonel misyonlarını kesintisiz yerine getirebilmek için farklı sensör ve sistemlerden gelen dataların alınmasına ve ilgili ünitelere dağıtılmasına gereksinim duyuyor.

HAVELSAN Gemi Veri Dağıtım Sistemi de geminin inançlı seyir ve tüm harekat misyonlarını kesintisiz yerine getirebilmesi için gereksinim duyulan platform datalarını toplayarak, emniyet ve aktiflikle tüm alt sistemlere datayı süratli ve yanlışsız halde dağıtan bir tahlil olarak geliştirildi. Sistem, sahip olduğu özellikler ve üstlendiği vazife hasebiyle geminin “kalbi” olarak misyon yapıyor.

Büyük, orta ve küçük ölçekli askeri gemiler için özel olarak tasarlanan geminin “kalbi”, sahip olduğu eşsiz özellikleri ve emniyetli yapısı ile seyir ve harekatın en temel ögesi olarak birçok yerli ve yabancı geminin bilgi dağıtım sistemi olarak vazife yapıyor.

36 platformun “kalbi”

Son olarak Türk Deniz Kuvvetlerinin aktif platformu TCG Kılıç hücumbotunda HAVELSAN Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi (GVDS-K) suram ve montajı yapıldı, tüm testlerden muvaffakiyetle geçerek eksiksiz olarak teslim edildi.

Türk Deniz Kuvvetlerinin 46 platformu için tercih edilen ve 36 platform için teslimatı yapılan sistem, çok düşük arıza ve yüksek faaliyet oranıyla vazifesini sürdürüyor.

 

KAYNAK: AA

Related Posts

Avrupa borsaları yükselişle açıldı

Açılışın akabinde Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 0.27 artarak 442.1 puan ve Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0.10 yükselerek 13.809 puan …

The Sandbox Nedir? SAND Ne İşe Yarar?

The Sandbox, varlıkları ve oyunları oluşturabileceğiniz, paylaşabileceğiniz ve bunlardan para kazanabileceğiniz Ethereum tabanlı bir Metaverse ve …

Merkez Bankası rezervleri 7 milyar 374 milyon dolar arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayınlandı. Merkez Bankası rezervleri döviz ve altın …

Spor sahası tesisi işleri yaptırılacak

Diyarbakır Bağlar Belediyesi spor tesisi işleri yaptıracak. Yapımı tamamlanmayan spor sahaları yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 19 …

ABD borçlanma kestirimini yükseltti

Bakanlık, mayısta paylaştığı varsayımda, Hazinenin ikinci çeyrekte 26 milyar dolar borçlanmasının beklendiğini, haziran sonu nakit istikrarının …

Dolar 17,95 seviyesinden işlem görüyor

Geçen haftanın son işlem gününde 17,75-17,98 bandında dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL günü 17,9142’den tamamladı. EURO VE STERLIN NE KADAR …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.