Finlandiya istihbarat teşkilatı liderinden Türkiye açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç ile birlikte NATO üyeliğine itiraz ettiği Finlandiya’dan dikkat cazibeli bir çıkış geldi. Finlandiya istihbarat teşkilatı lideri Antti Pelttari, Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle birlikte NATO’ya girmek istediğini açıkça beyan eden İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği Türkiye’nin reaksiyonunu çektikten sonra Helsinki’den dikkat cazibeli bir çıkış geldi.

Türkiye’nin iki ülkenin üyeliğini veto edeceğini açıklaması sonrasında Finlandiya’dan üst seviye bir isim açıklamalarda bulundu. İngiliz Financial Times’a konuşan Finlandiya istihbarat teşkilatı Supo’nun lideri Antti Pelttari, Türkiye ile yaşanan tansiyonu kıymetlendirdi.

Finlandiya’nın son devirde Türkiye’ye “şirin gözükme çabası” içinde olduğunu yazan Financial Times’a konuşan Pelttari, Türkiye’nin terör örgütü PKK ile ilgili telaşlarıyla ilgili net açıklamalarda bulundu.

Pelttari, “Yıllardır PKK’nın atılımlarını izliyoruz. Bu yılki Finlandiya istihbarat hareketleri raporunda PKK’nın finans ve gelir kaynaklarına yönelik adımlarını konuştuk. Bunu ciddiye alıyoruz. Bu çok açık bir halde terör örgütü. Biz terörizmi ciddiye alıyoruz” dedi.

“TÜRKİYE İLE ÇOK TESİRLİ ÇALIŞIYORUZ”

Ancak Fin yetkili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ülkeler ile ilgili “terör yuvası” tabirinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Pelttari, “Biz terörizmin yuvası değiliz. Biz kanunlar ve prosedürlerle hareket ediyoruz ve Avrupa Birliği’nin terör örgütleriyle ilgili listesini takip ediyoruz” sözünü kullandı.

Suriye’de yıllardır devam eden savaş ile birlikte Finlandiya’nın birinci kere milletlerarası terörizmle karşı karşıya geldiğine dikkat çeken Pelttari, 80 kişinin IŞİD için savaşmaya gittiğini ve Supo’nun bir yetkiliyi Ankara’daki Finlandiya Büyükelçiliği’ne gönderdiğini de lisana getirdi. Pelttari, Finlandiya ve Türkiye’nin terörle çabada “çok etkili” bir halde çalıştığını söylerken, “Uluslararası terörü çok ciddiye alıyoruz. Bunu lanetliyoruz ve bir bu bahiste bir güvenlik sağlayıcısıyız” dedi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğinin tartışılmaya başlandığı bir periyotta Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İskandinav ülkeleri terör örgütü misafirhanesi gibi” demiş ve bu iki ülkenin üyeliğini veto edeceğinin sinyalini vermişti.

Daha sonra Erdoğan’ı ikna etmek için İskandinav ülkelerinden heyet gönderilmesi gündeme geldiğinde ise Erdoğan, “Hatta ve hatta PKK yanlısı teröristler var parlamentolarında. Biz bunların neyine güveneceğiz. Ha pazartesi Türkiye’ye geleceklermiş. Bizi ikna etmeye mi gelecekler. Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar” demiş ve bu kelamlar gündem olmuştu.

Devreye NATO ve ABD girse de bu husus hala belirsizliğini koruyor.

Related Posts

Üstün Lig’de Galatasaray, Giresunspor maçına hazırlanıyor!

Galatasaray, Giresunspor maçı hazırlıklarına başladı. Süper Lig’de dönemin birinci haftasında pazar günü deplasmanda Fraport TAV Antalyaspor ile …

Norveç Hükümdarı 5. Harald taburcu edildi

Hastaneden taburcu olan 85 yaşındaki Norveç Hükümdarı’nın sıhhatinin âlâ olduğu belirtildi. Enfeksiyon nedeniyle hastaneye kaldırılan Norveç …

Muğla’da 33 kaçak göçmen ile 4 organizatör yakalandı

Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, istihbarat çalışmasıyla İstanbul’dan otobüslerle Seydikemer …

Çin’de 900 yıllık Wan’an Köprüsü cayır cayır yandı

Çin’in Fujian eyaletinde yer alan Ningde kentine bağlı Pingnan ilçesinde yer alan 900 yıllık köprü çıkan yangının 10 saatte söndürülmesi …

Bursa’da orman yangını

Bursa’nın Orhaneli ilçesi Çınarcık Mahallesi’nde orman yangını çıktı. Yangına Orman Bölge Müdürlüğü grupları tarafından 11 dakika içinde müdahale …

Henri Barkey: Yemeği Aydıntaşbaş ile yedim

Eski CIA (ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı) danışmanı Henri Barkey, iş insanı Osman Kavala’yla yemekte bir ortaya geldikleri ve darbe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.