Fiyatlar fırladı: Mangal bile hayal oldu!

Bu yaz tatile çıkabilen vatandaşların sayısındaki önemli azalmadan sonra, konutunda kalıp hafta sonu mangal keyfi yapanların sayısı da azaldı.

Kırmızı ve beyaz etten domates ve bibere, mangal kömüründen tel ızgaraya kadar olan mangallık eserlerin fiyatı, son bir yılda yüzde 40 ila yüzde 374 aralığında zamlandı.

Sozcu.com.tr’den Gamze Bal’a konuşan Ankara Kasaplar Odası Lideri Fazlı Yalçındağ, satışlarda yıllık bazda yüzde 50 düşüş olduğunu söylerken; İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Lideri Aydın Tüfekçi ise şöyle dedi:

“Yaz aylarında mangal dönemi açılır lakin fiyatların geldiği düzeyden ötürü beşerler maalesef alacak güçte değiller. Mangallık eser satışlarında geçen yaza kıyasla yüzde 60-70 oranında düşüş var.”

ZAM ORANI YÜZDE 370’İ AŞIYOR

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul’da ormanlık alanlara girişlerin 5 Temmuz-31 Temmuz tarihleri ortasında yasaklandığını duyurmuştu. Lakin bölüm temsilcilerine nazaran satışlardaki sert düşüş, azalan alım gücüyle direkt ilgili. Zira meskeninin terasında, bahçesinde mangal yapanların sayısında azalma var.

Kasap ve marketlerin et reyonlarından alınan ortalama fiyatlar şöyle:

Geçen yıl temmuz ayında iki kilosu 15 TL olan mangal kömürü, bu temmuzda 60 TL’ye çıktı. Tıpkı devir aralığında bir kilo tavuk kanat 33 liradan 66 liraya çıkarken, bir kilo kasap köfte 53 liradan 136 liraya kadar yükseldi.

Domates, salatalık, biber fiyatlarındaki artış oranları ise birtakım et eserlerini sollamış durumda.

Son bir yılda domatesin kilogram fiyatı 4,75 TL’den 15 TL’ye; sivri biberin kilosu 5,25 TL’den 25 TL’ye çıktı.

En temel içeceklerden su fiyatları bile 2021-2022 Temmuz aralığında yüzde 142 oranında artmış durumda.

SATIŞLAR AZALDI, KASAPLAR BİR BİR KAPANIYOR

Ankara Kasaplar Odası Lideri Fazlı Yalçındağ, fiyatlardaki artışın temel nedeninin son bir yılda 3 kat artan yem fiyatları olduğuna dikkat çekti.

Yalçındağ, küçükbaş hayvanın üretim ve tüketimdeki hissesini artırarak bu kasvetin bir ölçü aşılabileceği teklifinde bulundu.

İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Lideri Aydın Tüfekçi ise, esnafın maliyetlerdeki önemli artışlar karşısında mağdur olduğunu söyledi ve “Halkın alım gücü düştüğü için satışlar hayli azaldı. Birçok meslektaşım bu yüzden dükkanını kapatmak durumunda kaldı” dedi.

İstanbul’da geçen ay 17 kasabın kapandığı bilgisini veren Tüfekçi, esnafı en çok zorlayan maliyetlerden birinin elektrik faturası olduğunu anlattı.

ESNAFI EN ÇOK ELEKTRİK FATURASI ZORLUYOR

“Geçen sene bu periyotta 900-950 TL olan bir elektrik faturası bu yıl 3 bin 400-3 bin 650 TL ortasında değişiyor” diyen Tüfekçi, şöyle devam etti:

“Esnaf halkın gözünde eseri değerliye satan kişi üzere gözüküyor lakin maalesef esnafımız çok sıkıntı durumda.

Ufak bir buzdolabı, bir buzhanesi, bir kıyma makinesi ve ışıklandırması olan bir kuruluşun elektrik faturası, kirasını geçmiş durumda. Kiracı olan meslektaşlarımız da çabucak her gün dükkan sahiplerinin artırım baskısıyla karşı karşıya.

Bunun dışında, bir karkası 100 liraya aldığı vakit bize maliyeti en az 146 lira civarında oluyor. Bu üstelik en küçük bir işletmenin maliyeti.

Hayvancılığın omurgasını oluşturan besicilere bakıyorsunuz, onlar da yem başta olmak üzere daima artan girdi maliyetleriyle baş etmeye çalışıyor ve her geçen gün besiciliği bırakanların sayısı artıyor.

Üreticiden perakendeciye ve tüketiciye kadar herkes mağdur. En temelden, hayvancılıkla uğraşan küçük aile işletmelerinin, üreticilerin desteklenmesi lazım.”

Related Posts

81 taşınmaz kiraya verilecek

İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü, İstanbul ve Kocaeli illerinde bulunan 81 Vakıf taşınmazını “Vakıf Taşınmazları Kira Genel Şartnamesi …

Avrupa borsaları yükselişle açıldı

Açılışın akabinde Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 0.27 artarak 442.1 puan ve Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0.10 yükselerek 13.809 puan …

The Sandbox Nedir? SAND Ne İşe Yarar?

The Sandbox, varlıkları ve oyunları oluşturabileceğiniz, paylaşabileceğiniz ve bunlardan para kazanabileceğiniz Ethereum tabanlı bir Metaverse ve …

Merkez Bankası rezervleri 7 milyar 374 milyon dolar arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayınlandı. Merkez Bankası rezervleri döviz ve altın …

Spor sahası tesisi işleri yaptırılacak

Diyarbakır Bağlar Belediyesi spor tesisi işleri yaptıracak. Yapımı tamamlanmayan spor sahaları yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 19 …

ABD borçlanma kestirimini yükseltti

Bakanlık, mayısta paylaştığı varsayımda, Hazinenin ikinci çeyrekte 26 milyar dolar borçlanmasının beklendiğini, haziran sonu nakit istikrarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.