Guardian: Türkiye’de fiili kürtaj yasağı var

ABD’de Anayasa Mahkemesi’nin kürtajı anayasal hak olmaktan çıkarma kararı ülkede büyük reaksiyona yol açarken Türkiye’de de bayanlar, kürtaj konusunda büyük düşünceler yaşıyor. İngiliz Guardian gazetesi, Türkiye’de fiili bir kürtaj yasağı uygulandığını belirttiği haberinde, birçok bayanın kürtaj olmak için hastane hastane dolaşmak zorunda kaldığını yazdı.

ABD’de kürtajı yasal hale getiren 50 yıllık “Wade’e karşı Roe” kararının iptali tüm dünyada kürtaj hakkını gündeme taşıdı.

İngiliz Guardian gazetesi, Türkiye’de bayanların kürtaj hakkıyla ilgili çarpıcı bir habere imza attı. “Yasal lakin aslında yasak: Türkiye’de bayanların fiyatsız ve inançlı kürtaj hakkı reddediliyor” başlıklı haberde, Türkiye’de fiili bir kürtaj yasağı uygulandığı, birçok bayanın kürtaj olmak için hastane hastane dolaşıp sonunda para vererek bu hakkı kullanabildiği belirtildi.

Türkiye’de kürtaj tüm bayanlar için 10 haftaya kadar, sıhhate bağlı nedenlerden ötürü da hamileliğin 20. haftasına kadar yasal bir hak. Bu süreç kanunlara nazaran devlet hastanelerinde fiyatsız yapılabiliyor.

BİRÇOK HASTANE REDDEDİYOR

Guardian’a konuşan 27 yaşındaki Esra isimli bir genç bayan ise, İstanbul’da kürtaj olacak bir yer bulmakta çok zorlandığını, neredeyse hepsinin operasyonu yapmayı reddettiğini anlattı. Öğretmen olan genç bayan, birçok özel hastanenin de kürtaj için çok yüksek paralar istediğini belirterek “Gün geçtikçe yer altındaki sıhhatsiz bir yere düşeceğim konusunda telaşım arttı” dedi.

2012’de kürtaj hakkı için hareketler düzenlenmişti.

Nihayetinde kürtaj için bir yer bulduğunda da hekimin kendisini bebeği doğurması için ikna etmeye çalıştığını anlatan Esra, sonunda bebeği aldırdığını ancak üç hafta sonra kanaması başladığını ve kürtajın kısmen yapıldığının ortaya çıktığını tabir etti. Genç bayan, operasyon sonrasında daima sancı çektiğini ve artık asla çocuk sahibi olamayacağından endişelendiğini belirtti.

‘FİİLİ KÜRTAJ YASAĞI’

Guardian, Türkiye’de bayanların fiyatsız ve inançlı kürtaja ulaşımının giderek daha fazla tehdit altında olduğunu ve 1983’te kürtaj hakkının yasal hale getirilmesi sonrasında artan operasyon oranının son yıllarda süratle düştüğünü yazdı. Haberde, Kadir Has Üniversitesi’nin bir çalışmasında, 2020’de İstanbul’da taleple kürtaj yapan tek bir devlet hastanesi kalmadığı kaydedildi.

Birçok bayanın da kürtaj talebiyle gittikleri hastanelerde, yasaya nazaran kürtajın yasak olduğu ya da yalnızca evli bayanlara yapıldığı istikametinde yanlış bilgilendirildiği belirtildi.

Guardian’a konuşan son devirde bebek aldırmış 10’dan fazla bayan da devlet hastanelerinde kürtaj olamadıkları için özel hastanelere gitmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Filiz isimli bir hemşire, “Fiili bir yasak var. Türkiye maddelerine nazaran bir tabip bayana kürtaj olamayacağını söyleyemez lakin kürtaj hakkının reddi çok yaygın. Bayanlar hastane hastane dolaşıp yalvarmak zorunda kalıyor” dedi.

Haberde, bu fiili yasağı AKP hükümeti periyodunda daha da arttığına ve o devir Başbakan olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2012’de kürtajı “cinayet” olarak niteleyerek “En az 3 çocuk” siyasetini savunduğuna dikkat çekildi.

Related Posts

“Allah Allah” diye bağırdı çatıdan üstlerine atladı

İngiltere Birmingham’da elinde bıçakla iki katlı evin çatısına çıkan bir adam gündeme oturdu. “Allah Allah” diye bağıran adam çatıdan, kendisini …

Melih Gökçek Beşiktaşlı eski futbolcuyu ‘şehit’ etti

Beşiktaş’ın eski golcüsü Aboubakar’ın montajlı bir fotoğrafını kullanarak bir şehit hikayesi anlatan Melih Gökçek, kısa sürede sosyal medyanın …

Avcılar’da eski koca dehşeti: Eski eşinin sevgilisini defalarca bıçaklayıp boğazını kesmeye çalıştı

Olay, dün saat 23.00 sıralarında Avcılar Denizköşkler Mahallesi’nde yaşandı. Edinilen bilgiye göre, Şahin Arslan isimli şahıs, kız arkadaşı …

Bakan Soylu’dan Gaziantep’te mescitlerden yapılan anonsla ilgili açıklama

Gaziantep’te mescitlerden yapılan anonsa ait açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Soylu, “Vali Beyefendi ile biraz evvel konuştuk. Sokağa çıkma …

Fransa’daki yangınlarda kundaklama kuşkusuyla 25 kişi gözaltına alındı

Fransa’da yaz aylarının başından bu yana yangınlarla gayret ediyor. Fransa merkezli haber kanalı BFMTV’nin haberine nazaran, haziran ayı …

Suriye krizi: Çavuşoğlu “uzlaşı” çıkışının arkasında durdu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de rejimle muhaliflerin uzlaşması gerektiği yönündeki sözlerinin başlattığı tartışmayla ilgili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.