HDP için oy isteyen CHP’ye aşiretlerden net karşılık

  • Doğu ve Güneydoğu’da bulunan Kürt ve Arap aşiretler için “Doğu Masası”nı kuran CHP, AK Parti destekçisi aşiretleri yakın markaja aldı.
  • Yaklaşan seçimler için bölgede faaliyetlerini ağırlaştıran CHP, şu ana dek 45 aşiret başkanı ile görüştü.
  • Çalışmaları enteresan kılan öge ise; CHP heyetleri bu görüşmelerde aşiretlerden kendilerine rey istemeyerek; oyların AK Parti yerine HDP’ye verilmesini talep etti.
  • Tam bilakis; HDP’yle bölgede gayret ettiklerini belirten aşiret önderleri “CHP’nin misyonunun farkındayız” diyerek kapılarını kapattı.

Bölgede yaptığı toplumsal nitelikli araştırmalarla tanınan Bitlis Eren Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adem Palabıyık, “CHP heyetleri HDP bölge yöneticileri tarafından karşılanıyor. Program yeniden HDP tarafından hazırlanıyor ve HDP-PKK aksiliği konusunda odunsuz aşiretler dışında tüm görüşmelerde HDP temsilcileri hazır bulunuyor. Görüşmelere ait sonuç raporları da HDP’ye sunuluyor” dedi.

Palabıyık’a nazaran; bu çalışma hala süreçte yokmuş üzere davranılan HDP ile yapılan ittifak dâhilinde hazırlandı ve tatbik ediliyor.

“AŞİRETLER CHP’NİN HALİNDEN RAHATSIZ OLDU”

Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba’nın başkanlık ettiği Doğu Masası heyetinde Çetin Osman Budak, Sezgin Tanrıkulu, Sevda Erdan Kılıç, Cengiz Gökçel, Bedri Serter, Nihat Yeşil, Bekir Başevirgen, Mürsel Alban, Abdülrahman Tutdere, Polat Şaroğlu ve Yüksel Mansur Kılıç üzere CHP’li isimler var.

Doğu toplumlarında dinamik durumdaki aşiret bağlantılarına dikkat çeken Palabıyık, görüştüğü aşiret önderleri ve üyelerinin CHP’nin tutumundan rahatsız oldukları bilgisini paylaştı.

Palabıyık, şunları söyledi:

“Olayın bir başka çarpık tarafı ise bu aktifliği yürüten CHP’li heyette neredeyse bölge sosyolojisini tahlil edebilecek Kürt kökenli vekil dahi yok. Görüştüğüm Kürt aşiret önderi, Doğu Masası’nda Kürt kökenli vekilin olmadığını, Kürt diye kabul edilen vekillerin kafatasçı olduğunu ve bunun bölgeye değil HDP ve PKK’ya yarar vereceğini tabir etti. Yaptığım araştırma kapsamında konuştuğum aşiret üyeleri ve önderleri, HDP ile asla görüşmediklerini, yok saydıklarını ve HDP ile uğraş ettiklerini belirterek, CHP’nin HDP ile birlikte yürüttüğü faaliyeti kuşkulu ve tehlikeli teşebbüs olarak nitelendiriyorlar. Tüm bu hareketlere karşın 40’ı aşkın aşiret temsilcisi, Diyarbakır annelerini ziyaret etti. Bu tutum aslında bir tıp meydan okuma ve karşılık niteliği taşıyor.”

AŞİRETLER KAPILARINI KAPATTI

Doğu Masası çerçevesinde görüşülen birçok Arap ve Kürt aşiret CHP’ye net olarak kapılarının kapalı olduğu yanıtını verdi. “CHP’nin misyonunun farkındayız” diyerek halini ortaya koyan Bitlis’teki Şego ve Bıdri üzere onlarca aşiret var. Mutki’de Hersan, Herp, Herpus, Keyburan, Kelhok, Alikan, Atmakan, Mırselan ve Terlan aşiretleri üzere aşiretler de teklifi ret edenler ortasında. Şanlıurfa’da da Ubadi, Binizeyd, Hadidi, Abu Hamdan aşiretleri kampanyaya kapıları kapatan başka kümeler. Doğu Masası üyelerinin ısrarlı taleplerine karşın randevu dahi vermeyen Alikan aşireti de birebir listeye dahil.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / YILMAZ BİLGEN

Related Posts

“Allah Allah” diye bağırdı çatıdan üstlerine atladı

İngiltere Birmingham’da elinde bıçakla iki katlı evin çatısına çıkan bir adam gündeme oturdu. “Allah Allah” diye bağıran adam çatıdan, kendisini …

Melih Gökçek Beşiktaşlı eski futbolcuyu ‘şehit’ etti

Beşiktaş’ın eski golcüsü Aboubakar’ın montajlı bir fotoğrafını kullanarak bir şehit hikayesi anlatan Melih Gökçek, kısa sürede sosyal medyanın …

Avcılar’da eski koca dehşeti: Eski eşinin sevgilisini defalarca bıçaklayıp boğazını kesmeye çalıştı

Olay, dün saat 23.00 sıralarında Avcılar Denizköşkler Mahallesi’nde yaşandı. Edinilen bilgiye göre, Şahin Arslan isimli şahıs, kız arkadaşı …

Bakan Soylu’dan Gaziantep’te mescitlerden yapılan anonsla ilgili açıklama

Gaziantep’te mescitlerden yapılan anonsa ait açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Soylu, “Vali Beyefendi ile biraz evvel konuştuk. Sokağa çıkma …

Fransa’daki yangınlarda kundaklama kuşkusuyla 25 kişi gözaltına alındı

Fransa’da yaz aylarının başından bu yana yangınlarla gayret ediyor. Fransa merkezli haber kanalı BFMTV’nin haberine nazaran, haziran ayı …

Suriye krizi: Çavuşoğlu “uzlaşı” çıkışının arkasında durdu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de rejimle muhaliflerin uzlaşması gerektiği yönündeki sözlerinin başlattığı tartışmayla ilgili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.