İş dünyası BDDK kararına ne diyor? ASKON Başkanı Aydın asgari ücret beklentisini açıkladı

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı asgari ücrete yapılacak ek zam düzenlemesinde… Anadolu Aslanları İş adamları Derneği Başkanı Orhan Aydın, hem BDDK’nın almış olduğu kararı hem de asgari ücret beklentisini açıkladı. Aydın CNN Türk canlı yayınında şu ifadeleri kullandı:

İŞ DÜNYASI BDDK KARARINA NE DİYOR?

BDDK’nın 24’ünde yaptığı açıklama beraberinde dövizde düşüş getirmiş oldu. En büyük problemi biz iş dünyası olarak BDDK ve Merkez Bankası’na KOBİ’lerin finansmana erişimde zorluklar yaşandığı bir dönemden geçtiğimizi ilettik.

Yüzde 35’in üzerinde hatta dün ve bugün yüzde 50 oranında faiz rakamlarını özel bankaların KOBİ’lere işletmeye başladıklarını ifade etmiştik.

15 milyon TL’lik döviz hesabında bulunan şirket sayısı 10 binin altındadır. Çok kısıtlı bir işletmeyi ilgilendiren bir karardı. Burada ana konu şuydu finansa yatırıma, üretime ihtiyacı olan şirketlerin desteklenip, Türk lirası ile uygun kredi kullanıp özel bankalarda dövize geçilerek manipülasyon yapılıyordu.

Uzun bir süre dövize ihtiyacı olmamasına rağmen KOBİ’lerden uygun TL kredisine ulaşabildikleri için bu kaynakları kendileri kullanıyordu. Zorlu geçen bu dönemde özellikle KOBİ’lerimiz esnafımızın desteklenmesi gereken bir dönemdir. Önümüzdeki süreçte Cumhurbaşkanımızın ifade etmiş olduğu gibi Türkiye’nin önümüzdeki sürecinde üretim ve ihracatla büyüme dönemine geçmek istiyoruz. BDDK’nın bu almış olduğu kararı yerinde buluyor ve destekliyoruz.

ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? İSTİHDAM SORUNLARI OLUR MU?

Özellikle şunu ifade etmek istiyorum. 2020 ve 2021 yılında bütün ekonomilerde daralmanın yaşandığı dünyada Türkiye 5 milyon yeni istihdamla pandemi dönemini geçirmiş oldu. Türkiye son iki senede yüzde 20 istihdam artışı yaşadı.

Asgari ücretin etkileri olacaktır fakat büyükşehirlerimizde asgari ücretli çalıştıran bir işletmemiz kalmamıştır. Bölgesel bazlı bir asgari ücretin. Büyükşehirlerde yüzde 40 artışa ihtiyaç olduğu. Gelişmekte olan illerimizde bir tık daha desteklenebildiği bir asgari ücret olursa biz iş dünyası olarak daha mutlu olacağız. Anadolu’daki geçim kaynaklarının İstanbul ve Ankara ile aynı olmadığı hepimizin malumu.

İstanbul’da asgari ücretli çalışanımız neredeyse kalmadı. 5.500-6.000 bandına oturmuş bir istihdam var. Ancak buna rağmen 6000 TL olduğunda işsizlikle karşılaşır mıyız kesinlikle hayır. Bugün işletmelerimiz büyüyor. İşçi olmadan bir işverenin büyümesi mümkün değil. Bu süreci hepimiz feragat ederek geçireceğiz. Biz işverenler olarak işçimize destek olacağız. Bu dönemi en az yarayla geçirmiş olacağız.

YARINKİ ÜÇLÜ MASADAN NASIL BİR BEKLENTİNİZ VAR?

Bizim beklentimiz 5.500-5.700 bandında bir beklenti. Bu da enflasyona yaklaşmış bir rakam olacak. 2021’in sonunda enflasyona nasıl yedirilmediyse vatandaşımız inşallah yarınki karar da aynı şekilde olacaktır. Biz de işverenler olarak destekçisi olacağız.”

Related Posts

Merkez Bankası rezervleri 7 milyar 374 milyon dolar arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayınlandı. Merkez Bankası rezervleri döviz ve altın …

Spor sahası tesisi işleri yaptırılacak

Diyarbakır Bağlar Belediyesi spor tesisi işleri yaptıracak. Yapımı tamamlanmayan spor sahaları yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 19 …

ABD borçlanma kestirimini yükseltti

Bakanlık, mayısta paylaştığı varsayımda, Hazinenin ikinci çeyrekte 26 milyar dolar borçlanmasının beklendiğini, haziran sonu nakit istikrarının …

Dolar 17,95 seviyesinden işlem görüyor

Geçen haftanın son işlem gününde 17,75-17,98 bandında dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL günü 17,9142’den tamamladı. EURO VE STERLIN NE KADAR …

SHIB’ten Gizemli Paylaşım: İşte Büyük Tahminler!

Popüler meme coin’i Shiba Inu (SHIB), önceki proje duyurularından önce olduğu gibi Twitter’da siluetli gizemli bir video paylaştı. SHIB topluluğu …

Yılın ilk 6 ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı yüzde 185 arttı

Türkiye, 2022’nin ilk 6 aylık döneminde 16 milyon 385 bin 80 yabancıyı ağırladı. Kültür ve Turizm Bakanlığının verilerine göre, bu yılın ilk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.