Kimlikle seyahatin başlamasının akabinde aramalar arttı

 Sırbistan’a kimlikle seyahat edilebileceği, Bosna Hersek’e de yakın vakitte kimlikle seyahat devrinin başlayacağının açıklanmasının akabinde Sırbistan’daki kentler için uçak bileti aramaları 5 kat, Bosna Hersek’teki kentler için uçak bileti aramaları ise 15 kat arttı.

Enuygun.com’dan yapılan açıklamaya nazaran, yurt dışına gitmek isteyenlerin en çok vakit harcadığı hususların başında pasaport ve vize süreçleri geliyor.

Ancak kimi ülkelere pasaport ve vizesiz Türkiye Cumhuriyeti çipli kimlik kartı ile giriş yapılabiliyor. Kısa mühlet evvel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek’in de pasaport ve vize olmadan ziyaret edilebilecek ülkeler ortasına gireceği ve hususa ait gerekli protokol süreçlerinin yakın vakitte tamamlanacağı muştusunu verdi.

Erdoğan, birebir vakitte Sırbistan ile de kimlikle seyahat için protokolün imzalandığını açıkladı. Bu kapsamda Enuygun.com çipli kimlik kartı ile seyahat edilebilecek ülkeleri sıraladı.

Enuygun.com’un çipli kimlik kartı ile seyahat edilebilecek ülkeleri için listesi şöyle:

– Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Türk vatandaşları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 30 gün sürecek seyahatleri için pasaportsuz çipli kimlik kartı ile seyahat edebiliyor. Eski ve fotoğrafsız kimlikler ise ülkeye girişte kabul edilmiyor. Türkiye’den ortalama 1,5-2 saatte Kıbrıs’a ulaşarak Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa kentlerini ziyaret etmek mümkün. Hem tarihi hem plajları hem de cümbüş dünyası ile seyahat severlere farklı bir dünya açan Kıbrıs, özel lezzetleri ile de keyifli bir tatil imkanı sunuyor. KKTC’ye ulaşım için uçuşlar Lefkoşa Ercan Havalimanı’na gerçekleştiriliyor. Türkiye’den İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bodrum, Adana, Trabzon üzere kentlerden Ercan Havalimanı’na direkt uçuşlar düzenleniyor.

– Azerbaycan

2021’den itibaren Azerbaycan, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Fotoğraflı ve çipli yeni kimlik kartı ile 90 günü aşmamak kaydıyla Azerbaycan’a seyahat edilebiliyor. Azerbaycan’ın başşehri ve en büyük kenti olan Bakü’ye Türkiye’nin birçok kentinden uçakla direkt ulaşmak mümkün. Ülkenin bir öbür kıymetli kenti olan Gence de hem iş hem de turistik açıdan varlıklı bir kent.

– Gürcistan

Karadeniz seyahatlerinin olmazsa olmazı haline gelen Gürcistan da kimlik kartı ile girilen ülkeler ortasında yer alıyor. Artvin kentine komşu olan Batum’a otobüs ile de ulaşmak mümkün. Trabzon, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa üzere kentlerden direkt olarak Batum otobüs bileti satın alınabiliyor.

– Moldova

Doğu Avrupa’nın en küçük ülkelerinden Moldova da çipli ve fotoğraflı kimlik kartıyla ziyaret edebilecek ülkelerden biri. Rus ve Romen kültürüne yakın olan Moldova bilhassa tarihi açıdan varlıklı bir ülke. O nedenle tarihi manada görülecek çok sayıda durak mevcut. Ayrıyeten ülkede bahar ve yaz aylarında kent parkları da öne çıkıyor. Moldova’nın en fazla ziyaretçi ağırlayan kenti ise yemyeşil başşehir Kişinev. Kişinev tıpkı vakitte ülkenin tek havalimanının da bulunduğu kent.

– Sırbistan

Geçtiğimiz birkaç güne kadar vizesiz olarak ziyaret edilebilen Sırbistan, Türkiye ile karşılıklı olarak seyahatlerde pasaportu da kaldırdı. Münasebetiyle artık yeni kimlik kartları ile Sırbistan’a gitmek mümkün olabilecek. Ülkenin başşehri Belgrad tarihi pahaları ve kültürel çeşitlilikleriyle de epeyce sevilen bir rota. Eski ve yeni olarak ikiye ayrılan Belgrad’da her bütçeye uygun otel bulunabiliyor.

– Çok yakında Bosna Hersek

Daha evvel vizesiz lakin pasaportla seyahat edilebilen Bosna Hersek yeni alınan karara nazaran pasaportsuz, sadece kimlikle gidilebilen ülkelerden biri olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya nazaran mevzuya ait süreçlerin tamamlanmasının akabinde Bosna Hersek’e de kimlikle seyahat devri başlayacak. Bosna Hersek, müzeleri, tarihi ve kültürel yerleri ile epey ünlü. Bilhassa Saraybosna ve Mostar en ünlü kentleri. Etrafı Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ ile çevrili olan Bosna Hersek tarihi yerlerinin yanı sıra tabiatı ile de dikkati çekiyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bakan Kurum: Muhalefetin alandan haberi yok

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum toplu açılış merasimi, gençlik buluşması ve bir dizi ziyaretler için geldiği Samsun’da …

USTİS ile Nişantaşı Üniversitesi’nden işbirliği protokolü

USTİS adına imza törenine USTİS başkan vekili Berkay TULPAR, Üniversite adına Rektör Prof. Dr. Şenay Yalçın katıldı. Taraflar, bu protokol …

SPK, 7 şirketin borçlanma aracı ihracı başvurusunu onayladı

SPK haftalık bültenine göre, Kurul, Şeker Faktoring AŞ’nin 320 milyon lira, MLP Sağlık Hizmetleri AŞ’nin 750 milyon lira, Tacirler Yatırım Menkul …

Trakya’da buğday rekoltesi 2 milyon 280 bin ton oldu

Trakya’da bu yıl 4 milyon 376 bin dekar alanda buğday ekimi yapıldı. Geçen yıl buğday ekim alanı 4 milyon 446 bin dekar olan bölgede bu sene …

Analist Bombayı Patlattı: Bu 6 Altcoin 50x Yapabilir!

Genel anlamda yatırımcılar, dünyanın en iyi portföyünü oluşturmak ister. Risk ve getiriyi dengelerken ayı piyasasında bile iyi performans …

Orhan Pala haber kaldırmak için şirketlerden ne kadar para alıyor?

Polemikhaber’de yer alan habere göre; özellikle halka açık şirketler açısından, haklarındaki haberler büyük önem arz ediyor. Bu şirketler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.