Kolombiya’da devlet başkanı adayları seçim kampanyalarını tamamladı

Kolombiya’da 29 Mayıs’ta düzenlenecek devlet başkanlığı birinci tur seçimi öncesi adayların kapanış kampanyası sona erdi.

Tarihsel Pakt koalisyonu adayı solcu Gustavo Petro, Kolombiya İçin Ekip koalisyonu adayı sağcı Fico Gutierrez ve Umut Merkezi koalisyonu adayı Sergio Fajardo, bir TV kanalına çıkarak son kez yüz yüze tartışmış oldular.

Ülkenin çeşitli kentlerinde organize edilen mitinglerde halka seslenen adaylar, seçmenlere sandığa gitmesi çağrısında bulundu.

Son anketlere göre seçimin favorisi olarak gösterilen Tarihsel Pakt koalisyonu adayı solcu Gustavo Petro, başkent Bogota’daki Plaza de Bolivar meydanında halka seslendi.

Pazar günü yapılacak seçimlerde zaferden emin olduklarını söyleyen Petro, “Ülkeyi yönetenlerin bu tembelliğine son vermeliyiz. Şiddet sonsuza kadar devam edemez.” dedi.

Kolombiya İçin Ekip koalisyonu adayı sağcı Fico Gutierrez ise ülkenin en büyük ikinci kenti Medellin’de yaptığı konuşmada, eğitimin önemine işaret ederek, “Gençleri suç örgütlerinden kurtaracağız. 400 bin öğrenci burs ve teşviklerden yararlanacak. Düşük gelirli aileler için ücretsiz eğitim imkanı sağlayacağız.” diye konuştu.

Yolsuzlukla Mücadele İdarecileri Birliği adayı Rodolfo Hernandez de Santander yönetim bölgesinde düzenlediği mitingde, yolsuzlukla kararlı şekilde mücadele edeceklerini belirterek, “Hırsızları kamu yönetiminden kesin olarak çıkartacağız.” ifadelerini kullandı.

Umut Merkezi koalisyonu adayı Sergio Fajardo ise Bogota’daki ticari işletmeleri ziyaret ederek, “Bogota sokaklarını aldık, eğitim ve yeniliklerle, bölgedeki fırsatlarla yolsuzluğu yenmek için sevinçle buradayız.” dedi.

Ülkede 29 Mayıs’ta yapılacak devlet başkanlığı 1.tur seçimlerinde hiçbir adayın yüzde 50’ye ulaşamaması durumunda, seçimin ikinci turu 19 Haziran’da gerçekleştirilecek.

AA / Juan David Moreno Gallego – Kültür Sanat

Related Posts

Meteoroloji’den yeni hava durumu raporu!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava durumu hakkında, resmi Twitter hesabı üzerinden ve sitesinden günlük varsayımları yayınladı. Yeni haftanın …

Camdaki Kız’ın Sedat’ı Feyyaz Şerifoğlu, spiker Merve Dinçkol’la aşkını ilan etti

O Ses Türkiye yarışmasıyla ekran serüvenine başlayan, Kırmızı Oda dizisiyle oyunculuktaki yeteneğini kanıtlayan Feyyaz Şerifoğlı, Camdaki Kız …

Alişan: Geniş bir aileye sahibim çok şükür

Şarkıcı Alişan, geçtiğimiz hafta oyuncu eşi Buse Varol ve oğulları Burak ile birlikte Bodrum’a tatile gitmişti. Gölköy’de kameralara yansıyan ve …

Türkücü Latif Doğan’ın annesi hayatını kaybetti

Türkücü Latif Doğan toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımla annesini kaybettiğini açıkladı. Latif Doğan’ın annesi Ayşe Doğan, bir …

Özcan Deniz’den eski eşi Feyza Aktan’a büyük suçlama!

Son olarak sadece 13 bölüm süren “Seni Çok Bekledim” dizisiyle ekranlara gelen Özcan Deniz, dizinin bu kadar kısa sürmesinin asıl nedeninin eski …

TGC gündeminde kapalı Odatv halâ yok

Basın Özgürlüğü Ödülü Seçici Kurulu, Temmuz’da ödülleri açıklamak üzere Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde toplandı. Toplantının ardından yapılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.