Kristalleşen dondurmalarda, besin zehirlenmesi tehlikesi

Yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan dondurma protein, karbonhidrat, yağ ve A, B, C, D, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko üzere mineraller açısından güçlü bir besin unsuru olarak ön plana çıkıyor.

Ama dikkatli tüketilmediği takdirde, birçok sıhhat sorununu de beraberinde getirebiliyor.

Besin Mühendisleri Odası Antalya Şube Lideri Ali Manavoğlu, süt eserlerindeki bozulmanın dondurmada da gerçekleşebileceğini, mikroorganizma üremesine elverişli olduğunu belirterek şu tabirleri kullandı:

“Sıcak yaz günlerinde serinletici özelliği nedeniyle sevilerek tüketilen dondurmanın sütten imal edilmesi nedeniyle her süt eseri üzere bozulmaya, mikroorganizma üremesine elverişli besin hususu. Hijyenik ortamda koruma edilmeyen dondurma, besin zehirlenmesine neden olabilir.”

Dondurma kaşığı, su içine konulmamalı

Manavoğlu, dondurmacılarda servis yapmak için kullanılan kaşığın su içine konulmasının değerli bir yanlış olduğunu vurguladı.

Su içinde oluşan mikroorganizmaların kaşıkla dondurmaya bulaştığını belirten Manavoğlu, servis kaşıklarının sık sık yıkanıp temizlenmesi gerektiğini vurguladı.

“Sıfırın altında 18 derecede koruma edilmeli”

DHA’nın haberine nazaran; dondurmanın bozulmaya karşı hassas besin hususu olması nedeniyle üretildikten sonra satışa sunuluncaya kadar kesinlikle derin dondurucularda koruma edilmesi gerektiğini vurgulayan Manavoğlu, şöyle devam etti:

“Sütten üretilen dondurma uygun sıcaklıkta koruma edilmezse salmonella, listeria monocytogenes, enterobacteriaceae bakterileri oluşabilir. Dondurma sıfırın altında 18 derecede koruma edilmeli.

“Zararlı mikroorganizmalar nedeniyle ishal, ateş kusma, halsizlik belirtileri görülebilir”

Dondurmayı kaşık ile alırken, donmuş olmasına dikkat edilmeli. Tattığınızda kristalimsi, kumsu tat gelmesi dondurmanın eriyip yine donduğunun en büyük ispatıdır. Ziyanlı mikroorganizmalar nedeniyle ishal, ateş kusma, halsizlik belirtileri görülebilir.”


“Ambalajlı eserleri tüketirken bozulduğunu çarçabuk anlayabiliriz”

Kâfi soğutma sistemi olmayan, güneş ışığı ve toza maruz kalan ortamlarda satışa sunulan dondurmaların sıhhati olumsuz etkileyebileceğine dikkati çeken Manavoğlu, ambalajlı satılan dondurmanın etiket üzerinde yer alan, üretim ve son kullanma tarihine dikkat edilmesi, ambalajı yırtılmış, tadı, kokusu değişmiş dondurmaların tüketilmemesi gerektiğini lisana getirdi.

Renkli görünümü, meyveli aromasıyla severek tüketilen ambalajlı eserlerin etiketine bakıldığında birçoklarının bitkisel yağlı sütlü buz olduğunu anlatan Manavoğlu, “Ambalajlı eserleri tüketirken bozulduğunu çarçabuk anlayabiliriz. Yaz aylarında güneşte bekletilen dondurma dolabında gündüz sıcaklığında bir ölçü erimiş, sonrasında tekrar donmuş eserlere rastlanabilir. Ambalajında görsel bozukluk varsa eserin bozulmasını anlayabilirsiniz. Tüketici dondurma ambalajını atmadan ilgili firmaya bilgi vermeli.” dedi.

Related Posts

Bakan Koca’dan sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili heyecanlandıran paylaşım! Resmi Gazete’yi işaret etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının özlük haklarına ilişkin yönetmeliğin yayınlanmasına az bir süre kaldığını ifade etti. Bakan …

Çankırı Valisi Ayaz’dan KKKA hastalığı ve korona virüs uyarısı: “KKKA sebebiyle iki vatandaşımız vefat etti”

Çankırı Valisi Ayaz’dan KKKA hastalığı ve korona virüs uyarısı: “KKKA sebebiyle iki vatandaşımız vefat etti” “Korona virüs sebebiyle tekrar …

Hipertansiyon hastalarına “düzenli ilaç” uyarısı

Trakya Üniversitesi (TÜ) Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Servet Altay, yaz aylarında hipertansiyona bağlı hastalıkların ve ölümlerin …

Kanser araştırmacıları Ankara’da toplanıyor

LÖSEV Lösemili Çocuklar Sıhhat ve Eğitim Vakfı, Milletlerarası Lösemili Çocuklar Ayı kapsamında Ankara’da kıymetli bir toplantıya konut sahipliği …

‘50 yaşından sonra her 3 kadından 1’inde kemik erimesi saptanmakta’

Dr. Aslı Turan, kemik erimesinin sinsice ilerleyen ve erken dönemde çok belirti göstermeyen bir rahatsızlık olduğunu söyledi. Dr. Turan …

Bilim insanları uyardı: Tuvalet alışkanlığı kansere neden olabilir

İngiltere’de uzmanlar, tuvalete yanlış halde oturmanın kanser riskini artırabileceğini ortaya koydu. İngiltere’de sıhhat yayınları ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.