Muayene olabilmek için geceden sıraya giriyorlar

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu ve ilçesi Fatsa’daki vatandaşların devlet hastanelerinin kapısında muayene olabilmek için geceden sırada beklediğini söyledi. Vatandaşların gece 03.00’da sıraya girdiğini belirten Adıgüzel, “Hastane kapılarında beşerler bu haldeyken, Erdoğan hala daha SSK hastanelerinde kuyruklar vardı diyorsa utanmalıdır” dedi.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, şikayetler üzerine Ordu ve Fatsa Devlet hastanelerine giderek vatandaşlarla görüştü.

Her iki hastanede de insanların muayene olmak için gece 03.00’de kuyruğa girdiğini öğrenen Adıgüzel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’ya reaksiyon gösterdi. Adıgüzel Fatsa Devlet Hastanesi’nde kardiyoloji uzmanı olmadığı için hastaların diğer hastanelere sevk edildiğini ileri sürdü.

“O KOLTUKLARDA OTURANLAR UTANMALIDIR”

Sabah 06.00’da Fatsa Devlet Hastanesi’ne giden Adıgüzel, insanların muayene olabilmek için sırada beklediğini söyleyerek,

“Şu anda Türkiye’nin dört bir tarafında yüzlerce hastanenin kapısı bu formda. İşte Erdoğan’ın yönettiği Türkiye’nin 2022’de sıhhatte Türkiye’yi getirdiği nokta. Burası yalnızca bu günün değil her gün bu biçimde. Sıhhat sorunu olan Beşerler 03.00 – 04.00’den itibaren bu kapalı kapılar önünde beklemeye başlıyorlar.

Hastane kapıları bu haldeyken bu Sıhhat Bakanı koltuğunda oturuyorsa utanmalıdır. Hastane kapılarında beşerler bu haldeyken Erdoğan hala daha SSK hastanelerinde kuyruklar vardı diyorsa utanmalıdır.” diye konuştu.

“ESKİDEN İLAÇ KUYRUKLARI VARDI ARTIK İLAÇ YOK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sık sık evvelden SSK hastaneleri ve eczanelerin önünde oluşan ilaç kuyruklarını anlattığını hatırlatan Mustafa Adıgüzel,

“Eczanelerde, 8-10 kişi geçmeyen kuyruklar vardı. SSK tarafından üretilen İlaçlardan almak için sırasını bekleyen beşerler idi. Bugün ilaç almak için kuyruk yok. Zira aslında ilaç yok. Birçok ilaca fiyat siyaseti nedeniyle erişilemiyor.

İlaç bulabilse kuyruk olmaya da razı beşerler. Bir Doktor olarak söylüyorum, evvelce birçok kıymetli ilaçta örneğin antibiyotikte en az 8-10 çeşit olurdu ve bunların en yepyenilerini yazmaya gayret gösterirdik. Artık bir çok kıymetli ilaçta en fazla 1 yahut 2 çeşit fason üretim ilacı içmek zorunda kalıyor insanlar” dedi.

“2 YILDIR VEFAT İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANMIYOR”

Türkiye’de son 2 yıldır mevt istatistiklerinin açıklanmadığını kaydeden CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel,

“İnsanlar konutlarında ölüyor, telefon başında randevu beklerken ölüyor. Beşerler, konutlarında muayene, ameliyat sırası bekliyor ve bu biçimde hastanenin kapısında muayene olabilmek için bekliyor.

Erdoğan’a ve Sıhhat Bakanlığı’na sesleniyorum, yüreğiniz yetiyorsa son 2 yıldır mevt istatistiklerini açıklayın. Bu ülkede son 2 yıldır covid yahut covid dışında kaç insanımızı hangi hastalıklardan kaybettik? Evvelki yıllara nazaran artış ne kadardır? Kaç insanımızı tedavi edilebilecekken, düzgünleşme bahtı olan kaç hastamızı hastane kapılarında yahut konutlarında kaybettik?

Sayın Erdoğan, bir daha rastgele bir konuşmanda evvelden SSK hastanelerinde kuyruk var der isen sana bugünleri hatırlatacağız. Hastane kapılarındaki bu insanları fotoğraflarını göstereceğiz. Sen evvel bu rezaleti temizleceksin ondan sonra konuşacaksın” tabirlerini kullandı.

VATANDAŞLAR İSYAN ETTİ

Hastane kapısında bekleyen hastalar ise Adıgüzel’e sıkıntılarını anlatarak, “Saat 3-4 üzere geliyoruz. Sabah namazını kılınca yola çıkıyoruz. Randevu alamıyoruz. Buraya gelince de dışarıda sırada bekliyoruz. Bazen muayene bile olamıyoruz. Kapılar kapalı. Burası her gün böyle” dedi.

Ordu Devlet Hastanesi’nde de sırada bekleyen onlarca hastayı gören Adıgüzel, misyonlu işçiyle görüşerek kapıların açılmasını sağladı.

Related Posts

Avcılar’da eski koca dehşeti: Eski eşinin sevgilisini defalarca bıçaklayıp boğazını kesmeye çalıştı

Olay, dün saat 23.00 sıralarında Avcılar Denizköşkler Mahallesi’nde yaşandı. Edinilen bilgiye göre, Şahin Arslan isimli şahıs, kız arkadaşı …

Bakan Soylu’dan Gaziantep’te mescitlerden yapılan anonsla ilgili açıklama

Gaziantep’te mescitlerden yapılan anonsa ait açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Soylu, “Vali Beyefendi ile biraz evvel konuştuk. Sokağa çıkma …

Fransa’daki yangınlarda kundaklama kuşkusuyla 25 kişi gözaltına alındı

Fransa’da yaz aylarının başından bu yana yangınlarla gayret ediyor. Fransa merkezli haber kanalı BFMTV’nin haberine nazaran, haziran ayı …

Suriye krizi: Çavuşoğlu “uzlaşı” çıkışının arkasında durdu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de rejimle muhaliflerin uzlaşması gerektiği yönündeki sözlerinin başlattığı tartışmayla ilgili …

Düğün konvoyunda ‘drift’ yapan şoföre ceza

Büyükçekmece Çakmaklı Yolu’nda 14 Ağustos Pazar günü düğün konvoyu düzenleyenler, caddeyi trafiğe kapattı. Daha sonra E.A. isimli şoför 34 DMT 03 …

Sosyal medya paylaşımı ile deşifre oldu… Ukrayna ordusu ülkenin doğusunda Rus Wagner grubunun karargahını vurdu

Dünya’nın gözü kulağı 24 Şubat’tan beri Ukrayna’dan gelen haberlerde. Savaşın ilk gününden itibaren ülkenin başkenti Kiev’i ana hedef olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.