Pratik Yemeğin Kitabını Yazan Makarnanın Yanlış Pişirilmesi Sağlığınızı Tehlikeye Atıyor

Makarna neredeyse herkesin en sevdiği yiyeceklerden birisidir. Hem pratik oluşuyla hem de lezzetli olmasıyla çok fazla tükettiğiniz makarnaların bazı acı gerçekleri ortaya çıktı. Makarna yaparken uyguladığınız bazı hatalar sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Uzmanlar bu hatalara karşı insanları uyardılar. Gelin hep birlikte bu hataların neler olduğuna göz atalım.

Makarnayı yaparken yanlış yerde kullanılan tuz büyük risklere yol açabiliyor.

Carolina Üniversitesi’nden bilim insanları, musluk suyundaki kimyasalları analiz ettiler. Bu kimyasallar tuzla birleştiğinde zararlı yan ürünler oluşturan az miktarda dezenfektan buldular.

Uzmanlar makarnanın yanlış uygulamalar ile pişirildiğinde kanser ve karaciğer hasarına neden olabileceğini söylüyor.

İyotlu dezenfeksiyon yan ürünleri (DBP’ler) olarak bilinen bu maddeler kansere, karaciğer hasarına ve sinir sistemi aktivitesinde azalmaya yol açabiliyor. Araştırmacılar, doğru uygulamalar ile zararlı bileşiklerden kaçınmanın/azaltmanın basit yolları olduğunu söylediler.

Araştırmacılar, toksinleri yok edecek bilimsel olarak güvenli adımları buldular.

Baş araştırmacı Susan Richardson ve meslektaşlarının yaptığı araştırmada, musluk suyunda belirli miktarda dezenfektan belirlendi ve tuzla birleşimi sonucu ”iyotlu dezenfeksiyon yan ürünleri” adı verilen kimyasallar meydana geldiği ortaya çıktı. Ardından araştırmacılar bu toksinleri azaltmanın yollarını aramaya başladılar. İki deney gerçekleştiren araştırmacılar sonucunda makarnadaki toksinleri kaldırmanın yollarını buldular. Bulunan bilimsel olarak güvenli adımlar, herkesin uygulayabileceği ve oldukça basit adımlar.

Amerikan Kimya Derneği’nin internet sitesinde yayımlanan basın bildirisinde de yayımlanan bildiriye göre makarna pişirirken dikkat etmeniz gereken adımlar işte bunlar;

  • Makarna suyu, tencere kapağı olmadan kaynatılmalı.

  • Piştiği su dökülmeli.

  • İyotlu sofra tuzu makarna piştikten sonra eklenmeli.

  • Makarnayı tuzlu suda kaynatmak isteyenler, koşer tuzu ve himalaya tuzu gibi iyotsuz seçenekleri kullanılmalı.

Araştırmacıların açıkladığı bilgiye göre; makarnayı pişirirken tencerenin kapatmamanız gerekiyor.

Makarnayı pişirirken kapağı kapalı tutmak sudaki toksinleri hapsediyor. Araştırmacıların açıkladığı bilgiye göre; makarnayı kapaksız kaynatmak buharlaşan klorlu ve iyotlu bileşiklerin dışarı çıkmasını sağlıyor ve toksinleri ortadan kaldırıyor. Araştırmacılar iyotlu sofra tuzunun makarna pişirildikten sonra eklenmesi gerektiğinin oldukça önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir