Putin yeni kozunu alana sürdü: Bu kere de besin şantajı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal teşebbüsünün akabinde Moskova rejimine yönelik Batılı ülkeler tarafından alınan yaptırım kararları dünya iktisadı açısından da yıpratıcı sonuçlar doğurdu.
Dünyanın en büyük tahıl tedarikçisi olan Rusya, dünyanın en büyük ikinci tahıl tedarikçisi olan Ukrayna’yı işgal edince besin krizi patlak vermiş ve temel hayat materyallerinde büyük ölçüde pahalılık yaşanmaya başladı.

Besindeki krizin bir numaralı sorumlusu ve bu durumu sonlandıracak odak olan Rusya ise krizin tahlili için yaptırımların kaldırılmasını önerdi.

PUTİN’DEN ARKASI GERİSİNE YASAKLAMALAR

Rusya’ya yönelik yaptırımlar sonrası Devlet Lideri Vladimir Putin de başta güç olmak üzere ihracatta önemli kısıtlamalara giderek dünya iktisadını zorda bıraktı.

İlgili Haber:

Kendisini desteklemeyen Bulgaristan’ın ve açık bir formda Rusya’nın karşısında olan Polonya’nın doğal gazını kesen Moskova, en büyük darbeyi ise tarımdan vurdu.

İlgili Haber:

Tahıl ve şeker ihracatını yasaklayan Putin, Türkiye’de görülen bir besin enflasyonunun önünü açtı.

RUSYA’DAN ‘YAPTIRIM’ DAVETİ

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko, Ukrayna’dan tahıl eserlerinin sevkiyatı için görüşmelere hazır olduklarını belirterek, “Gıda sorunu, Rusya’nın ihracatına ve ödemelerine yönelik yaptırımların kaldırılması dahil kapsamlı bir yaklaşım gerektiriyor” dedi.

Rudenko, Ukrayna’daki tahıl eserlerinin savaş nedeniyle sevk edilememesi ve bu nedenle derinleşen global besin meselesine ait gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

“LEYEN’İN VİCDANINA BIRAKIYORUM”

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von der Leyen’in, “Rusya’nın, besin konusunu bir silah olarak kullandığına” yönelik suçlamasını kıymetlendiren Rudenko, “Tüm meselelere barış yoluyla tahlil arayan herkesle görüşmeye hazırız. Von der Leyen’in açıklamasını kendi vicdanına bırakıyorum” diye konuştu.

Besin meselesinin kapsamlı bir yaklaşımla çözülebileceğini belirten Rudenko, “Gıda sorunu, Rusya’nın ihracatına ve ödemelerine yönelik yaptırımların kaldırılması dahil kapsamlı bir yaklaşım gerektiriyor. Ayrıyeten, Ukrayna’nın, gemilerin bulunduğu limanlarındaki mayınları temizlemesi gerekiyor. Rusya, insanı koridor dahil gerekli tüm yardımı vermeye hazır” dedi.

YÜZDE 30 HİSSEYE SAHİPLER

Rudenko, 23 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, global piyasalarda tahıl ve buğday üzere eserlerde yaşanan kıtlığın tahlili için Rusya’ya yönelik ihracat yasaklarının kaldırılması gerektiğini söylemişti.

Rusya ve Ukrayna, global buğday ihracatında yaklaşık yüzde 30 hisseye sahip.

Birleşmiş Milletler Dünya Besin Programı, 19 Mayıs’ta, Ukrayna’da limanların açılmaması halinde ”kıtlık ve zarurî kitlesel göç” yaşanabileceği uyarısı yapmıştı.

Related Posts

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başlıkları; Ayrıntılar geliyor…

Türkiye ve Rusya ortasındaki ekonomik mutabakatlara ABD’den birinci reaksiyon

Türkiye ve Rusya ortasında ruble üzerinden yapılan mutabakata ABD’den birinci reaksiyon geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin yasa dışı Rus …

Üstün Lig’de Galatasaray, Giresunspor maçına hazırlanıyor!

Galatasaray, Giresunspor maçı hazırlıklarına başladı. Süper Lig’de dönemin birinci haftasında pazar günü deplasmanda Fraport TAV Antalyaspor ile …

Norveç Hükümdarı 5. Harald taburcu edildi

Hastaneden taburcu olan 85 yaşındaki Norveç Hükümdarı’nın sıhhatinin âlâ olduğu belirtildi. Enfeksiyon nedeniyle hastaneye kaldırılan Norveç …

Muğla’da 33 kaçak göçmen ile 4 organizatör yakalandı

Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, istihbarat çalışmasıyla İstanbul’dan otobüslerle Seydikemer …

Çin’de 900 yıllık Wan’an Köprüsü cayır cayır yandı

Çin’in Fujian eyaletinde yer alan Ningde kentine bağlı Pingnan ilçesinde yer alan 900 yıllık köprü çıkan yangının 10 saatte söndürülmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.