Sri Lanka’da akaryakıt kıtlığı nedeniyle okullar bir hafta daha kapatılacak

Sri Lanka Kamu İdaresi Bakanlığı, 20 Mayıs’ta kapatılan okullarda bir hafta daha eğitime orta verildiğini duyurdu.

Ülkeye bir hafta içinde akaryakıt sevkiyatının yapılması beklenirken, okulların aksi bir durum gelişmemesi halinde 11 Temmuz’da açılması bekleniyor.

Enerji Bakanlığı, eldeki az ölçüdeki akaryakıt stokunun toplu taşıma, besin nakliyatı ve sıhhat hizmetleri üzere acil ve gerekli durumlar için kullanıldığını açıkladı.

Bakanlık, 800 milyon dolarlık akaryakıt aldıklarını, bunun 40 bin metrik tonluk dizel yakıt nakliyatının 8 Temmuz’da, akaryakıt sevkiyatının 22 Temmuz’da ulaşacağı bilgisini paylaştı.

SRİ LANKA, ACİL YAKIT ÖDEMESİ İÇİN KAYNAK ARAYIŞINDA

Enerji Bakanı Kanchana Wijesekera, 687 milyon dolarlık acil yakıt ödemesi için kaynak arayışında olduklarına işaret ederek, “Para bulmak çok zor” dedi.

Wijesekera, yurt dışından aylık ortalama 600 milyon dolar döviz geldiğine lakin bu sayının haziranda 318 milyon dolara düştüğüne dikkati çekerek, yurt dışındaki yaklaşık 2 milyonluk Sri Lanka vatandaşına ülkeye döviz göndermeleri davetinde bulundu.

Yetkililer, yaşanan yakıt külfeti nedeniyle ülke çapında günlük 3 saate varan elektrik kesintisi yapılacağını duyurdu.

SRİ LANKA’DAKİ DURUM

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan ülkede halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının akabinde mart sonunda protestolarını ağırlaştırmıştı.

Başbakanlık Ofisinin etrafında 9 Mayıs’ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları ortasında arbede yaşanmış, başşehir Kolombo’da askeri birlikler misyona çağrılmıştı.

Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa, 9 Mayıs’ta istifa etmiş, kabine de feshedilmişti.

Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa, ülkede daha evvel 3 devir başbakanlık yapan Ranil Wickremesinghe’yi 12 Mayıs’ta başbakanlığa atamıştı.

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, hükümet, protestolar sırasında kamu malına yahut diğerlerine ziyan veren herkese ateş açılması talimatı vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda ortalarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetmiş, 250 kişi yaralanmıştı.

Sri Lankalılar halihazırda yakıt meşakkati, elektrik kesintileri ve artan besin ile ulaşım fiyatları nedeniyle güç günler geçiriyor.

Başbakan Wickremesinghe, 22 Haziran’da yaptığı açıklamada, ülke iktisadının çöktüğünü ve petrol ithalatı için bile ödeme yapamadıklarını duyurmuştu.

Uluslararası Para Fonu ile bir kurtarma paketine ait müzakerelerin sonucunu beklemeden, bu yıl vadesi gelen 7 milyar dolarlık dış borcunu ödeyemeyeceğini açıklayan ülkenin 2026’ya kadar yıllık ortalama 5 milyar dolar ödemesi gerekiyor.

Related Posts

Zelenski: Zaporizhzhia Nükleer Santrali etrafında yaşananlar Rusya’nın en büyük cürümlerinden biri

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, gece saatlerinde yaptığı günlük ulusa sesleniş konuşmasında Danimarka’nın başşehri Kopenhag’ta …

Doç. Dr. Kekeçoğlu’ndan ‘acı bal’ uyarısı

Düzce’nin Yığılca ilçesinde orman gülü balı üretimi yapan vatandaşlar, kovanlarının yakınlarında baygın bir boz ayı görerek durumu Orman İşletme …

Kaçak göçmenleri Avrupa diye Kekova Adası’na bıraktılar

Antalya’da 160 kaçak göçmen, Avrupa diye Kekova Adası’na bırakıldı.Demre’de kıyı güvenlik grupları, ihbar üzerine Kekova Adası’na gitti. 20’Sİ …

Ruslara tek yol Türkiye

Rusya’nın Ukrayna savaşını başlattığı 24 Şubat’tan beri Avrupa’da uluslararası hava ulaşımı köklü ve dramatik değişim geçirdi. Batılı ülkelerin …

Latif Şimşek, Parlamento Muhabirleri Derneği’nden istifa etti

Gazeteci Latif Şimşek, geçtiğimiz pazar günü, tv100 ekranlarındaki “Gündeme Dair” programında Cemal Enginyurt ve ‘özel koruması’ Emrah Topal …

Adıyaman’da traktör devrildi: 1 meyyit, 2 yaralı

Kaza, sabah saatlerinde Boğazözü köyünde meydana geldi. Kimin kullandığı öğrenilemeyen 02 KD 452 plakalı traktör, denetimden çıkarak şarampole …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.