Sri Lanka’da protestocular başkanlık konutundan ayrılmıyor

Sri Lanka’da hükümetin istifa kararının katılaşmasını bekleyen protestocular o vakte dek başkanlık ve başbakanlık konutunu boşaltmayacaklarını açıkladı.

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe’nin parlamentoda ülke iktisadının çöktüğünü açıklamasının akabinde Sri Lanka’da sokaklar karışmıştı. Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın başkanlık konutunu basan ve Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin de meskenini ateşe veren protestocular hükümetin istifa kararının katılaşmasını bekliyor.

Protesto hareketinin başkanları tarafından yapılan açıklamada, başkanlık ve başbakanlık konutlarının 2 önderin istifası katılaşana kadar boşaltılmayacağı bildirildi. Protesto önderlerinden Lahiru Weerasekara ise, “Mücadelemiz burada bitmedi. Devlet Lideri Rajapaksa’nın istifası katılaşana kadar vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Foto: İHA

ART ARTA İSTİFA KARARLARI

Sri Lanka Parlamento Lideri Mahinda Yapa Abeywardena, öfkeli protestocular tarafından Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın başkanlık konutunun basılmasının ve Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin konutunun ateşe verilmesinin akabinde Rajapaksa’nın Çarşamba günü istifa edeceğini duyurmuştu.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Başbakan Wickremesinghe ise, “Tüm vatandaşların güvenliği dahil olmak üzere, hükümetin sürekliliğini sağlamak için parti önderlerinin bütün partilerin iştirakiyle kurulacak bir hükümet konusundaki tavsiyesini kabul ediyorum. Bunu kolaylaştırmak için de istifa edeceğim” demişti.

Foto: İHA

SRİ LANKA’DA İKTİSAT NASIL ÇÖKTÜ?

22 milyon insanın yaşadığı ada ülkesi, 1948’teki bağımsızlığından beri tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşıyor. Dövizde yaşanan meşakkat sebebiyle akaryakıt, besin, ilaç üzere malları temin edemeyen ülkede enflasyon resmi datalara nazaran yüzde 54.6 düzeylerinde.

Reuters haber ajansı, enflasyonun gelecek aylarda yüzde 70’e çıkmasını beklerken son devirde yaşanan siyasi çalkantı ve belirsizliğin IMF ile yapılacak görüşmeleri etkilemesi de bekleniyor.

Özellikle Covid-19 sebebiyle turizm alanından büyük darbe alan Sri Lanka’da geçen yıllarda petrol fiyatlarının artması, kimyasal gübre ithalatının yasaklanması tarımı durma noktasına getirmişti.

Öte yandan muhalefet, Devlet Lideri Rajapaksa’nın ekonomiyi yönetememesi sebebiyle bu krizin oluştuğunu öne sürdü. Muhalefet, Mart ayından beri Rajapaksa’nın istifasını talep ediyor.

Related Posts

“Allah Allah” diye bağırdı çatıdan üstlerine atladı

İngiltere Birmingham’da elinde bıçakla iki katlı evin çatısına çıkan bir adam gündeme oturdu. “Allah Allah” diye bağıran adam çatıdan, kendisini …

Melih Gökçek Beşiktaşlı eski futbolcuyu ‘şehit’ etti

Beşiktaş’ın eski golcüsü Aboubakar’ın montajlı bir fotoğrafını kullanarak bir şehit hikayesi anlatan Melih Gökçek, kısa sürede sosyal medyanın …

Avcılar’da eski koca dehşeti: Eski eşinin sevgilisini defalarca bıçaklayıp boğazını kesmeye çalıştı

Olay, dün saat 23.00 sıralarında Avcılar Denizköşkler Mahallesi’nde yaşandı. Edinilen bilgiye göre, Şahin Arslan isimli şahıs, kız arkadaşı …

Bakan Soylu’dan Gaziantep’te mescitlerden yapılan anonsla ilgili açıklama

Gaziantep’te mescitlerden yapılan anonsa ait açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Soylu, “Vali Beyefendi ile biraz evvel konuştuk. Sokağa çıkma …

Fransa’daki yangınlarda kundaklama kuşkusuyla 25 kişi gözaltına alındı

Fransa’da yaz aylarının başından bu yana yangınlarla gayret ediyor. Fransa merkezli haber kanalı BFMTV’nin haberine nazaran, haziran ayı …

Suriye krizi: Çavuşoğlu “uzlaşı” çıkışının arkasında durdu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de rejimle muhaliflerin uzlaşması gerektiği yönündeki sözlerinin başlattığı tartışmayla ilgili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.