Taliban’dan ABD’ye davet: Biz kelamımızı tuttuk, sıra sizde

Afganistan’daki Taliban süreksiz hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, Özbekistan’da devam eden “Afganistan: Güvenlik ve Ekonomik Kalkınma” bahisli milletlerarası konferansta konuştu. Muttaki, 11 ay üzere kısa müddette Afganistan’da güvenliği ve tüm devlet organlarının faaliyetini sağlamayı başardıklarını, yolsuzluğu neredeyse sıfıra indirdiklerini, üniversite ve okulları tekrar açtıklarını, bayanların çalışmaları için imkan sağladıklarını, tüm siyasi ve askeri rakipler için af ilan ettiklerini, ülke tarihinde birinci sefer müsamaha siyaseti ilan ettiklerini, eski idare devrinde çalışan 500 bin kişinin işine devam ettiğini ve hiç kimsenin siyasi görüşü nedeniyle dışlanmadığını söyledi.

Kolluk kuvvetlerini halka yahut komşu ülkelere karşı kullanmadıklarını kaydeden Muttaki, yurt dışına giden tüm vatandaşlara seslenerek, Afganistan’ın tüm Afganların ülkesi olduğunu vurguladı.

‘TALİBAN’IN ÖNCELİĞİ EKONOMİK KALKINMA’

20 yıllık savaş ve ABD yaptırımlarının ülkedeki yoksulluğun ana nedeni olduğunu ve bunun halkın hayatını olumsuz etkilediğini lisana getiren Muttaki, Taliban hükümetinin bilhassa Afganistan’ın ekonomik kalkınmasına öncelik verdiğini tabir etti. Muttaki, bu çerçevede Afganistan’ı bölgeler ortası ticari iş birliği için memleketler arası merkez haline getirme eforlarının sürdüğünü kaydederek, “Afganistan, Güney ve Orta Asya’yı birbirine bağlayan en kısa ve uygun güzergahtır.” dedi.

‘ABD KELAMLARINI YERİNE GETİRSİN’

Afganistan’ın öteki ülkelere tehdit oluşturmadığını ve bunlarla ilgili verdikleri tüm kelamlarını yerine getirdiklerini belirten Muttaki, “Şimdi ise ABD’den tüm kelamlarını yerine getirmesini istiyoruz. Tüm ülkelerle karşılıklı hürmete ve menfaatlere dayalı münasebetler kurmaya hazırız. ABD’yi Afganistan’ın dondurulan fonlarını rastgele bir şart olmadan hür bırakmaya çağırıyoruz ve bu, Afgan halkının hayatını olumlu etkileyecektir.” diye konuştu.

Muttaki, tüm ülkeleri Afganistan ile iş birliği yapmaya çağırarak, “Afganistan, coğrafik olarak stratejik pozisyona sahip. Bir de varlıklı yer altı kaynakları ve ucuz emekçi gücüne sahip. Herkesi ülkeye yatırım yapmaya çağırıyoruz ve bu, ülkede ve bölgede istikrar ve güvenliğin temin edilmesine hizmet edecektir.” tabirini kullandı.

‘DONDURULMUŞ FONLAR KONUSUNDA DİYALOGA AÇIĞIZ’

ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Tom West de ABD tarafının dondurulan fonların özgür bırakılması konusunda Taliban ile diyaloga hazır olduğunu kaydederek, “İstikrarlı ve gelişen bir Afganistan görmek istiyoruz. Halkın tüm haklarından yararlanmasına müsaade verin.” dedi.

West, bilhassa bayan ve çocuk haklarının korunmasının ve hükümetin herkese açık olmasının değerine değinerek, ülkede insani yardıma müsaade verilmesi, özgürlüklerin ve tabir hürriyetinin sağlanması gerektiğini söyledi.

DEAŞ’a karşı gayret sarf edilse de hala kimi tehditlerin bulunduğuna işaret eden West, “Taliban evvelki kusurlarını tekrarlamamalı. Afganistan’ı yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyoruz.” sözünü kullandı.

West, kışın yaklaştığını ve bunun insani krize neden olabileceğini çok yeterli anladıklarını kaydederek, “Afgan halkına yardım edeceğiz ve en büyük bağışçı olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Afgan hükümetinin ekonomik kalkınmanın önünde mani oluşturmaması gerektiğinin altını çizen West, “Dondurulmuş fonlar konusunda da diyaloga başlamaya hazırız. Bu mevzuda birlikte çalışacağız. Bu varlıklar ekonomiyi canlandırmak için kullanılmalı ve şeffaf maliye siyaseti izlenmelidir.” dedi.

Related Posts

Zelenski: Zaporizhzhia Nükleer Santrali etrafında yaşananlar Rusya’nın en büyük cürümlerinden biri

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, gece saatlerinde yaptığı günlük ulusa sesleniş konuşmasında Danimarka’nın başşehri Kopenhag’ta …

Doç. Dr. Kekeçoğlu’ndan ‘acı bal’ uyarısı

Düzce’nin Yığılca ilçesinde orman gülü balı üretimi yapan vatandaşlar, kovanlarının yakınlarında baygın bir boz ayı görerek durumu Orman İşletme …

Kaçak göçmenleri Avrupa diye Kekova Adası’na bıraktılar

Antalya’da 160 kaçak göçmen, Avrupa diye Kekova Adası’na bırakıldı.Demre’de kıyı güvenlik grupları, ihbar üzerine Kekova Adası’na gitti. 20’Sİ …

Ruslara tek yol Türkiye

Rusya’nın Ukrayna savaşını başlattığı 24 Şubat’tan beri Avrupa’da uluslararası hava ulaşımı köklü ve dramatik değişim geçirdi. Batılı ülkelerin …

Latif Şimşek, Parlamento Muhabirleri Derneği’nden istifa etti

Gazeteci Latif Şimşek, geçtiğimiz pazar günü, tv100 ekranlarındaki “Gündeme Dair” programında Cemal Enginyurt ve ‘özel koruması’ Emrah Topal …

Adıyaman’da traktör devrildi: 1 meyyit, 2 yaralı

Kaza, sabah saatlerinde Boğazözü köyünde meydana geldi. Kimin kullandığı öğrenilemeyen 02 KD 452 plakalı traktör, denetimden çıkarak şarampole …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.