TOKİ yıl sonuna kadar teslim edecek!

Deprem, sel, yangın üzere doğal afetler sonrasında konutları ziyan gören vatandaşların imdadına TOKİ yetişti. Bugüne kadar 40 bin afetzede mesken ya da işyerlerine kavuştu.

TOKİ Lideri Ömer Bulut, “Afet meydana gelen vilayetlerimizde planlandığı formuyla afet konutlarımızın teslimleri etaplar hâlinde sürdürülmekte, yıl sonuna kadar bütün afet konutlarının teslimi de yapılmış olacaktır” kelamını verdi.

Bulut, TBMM KİT Kurulu’nda, yangın, sel, sarsıntı üzere afetlerde konut ve işyerleri ziyan gören vatandaşlar, kentsel dönüşüm ve şehit ailelerine verilen dayanakları anlattı.

FAİZSİZ KREDİ

2021 yılında 875 şehit ailesi ve vazife malulü vatandaşımıza 148,8 milyon lira faizsiz konut kredisi kullandırılırken bu yıl kullandırılan faizsiz konut kredisi kişi başına 241 bin TL’ye yükseltildi.

40 BİN KONUT TESLİM EDİLDİ

Özellikle ülke olarak yaşadığımız sarsıntı, sel ve yangınların yol açtığı yaraların sarılması için üretimini başlattığımız ve kısa müddette büyük bir kısmını tamamlayarak teslim ettiğimiz konut projeleriyle vatandaşlarımızın barınma muhtaçlıklarının karşılanması noktasında azami çaba gösterilmiştir..

Bu kapsamda Elâzığ, Malatya, İzmir, Giresun, Rize, Sinop, Bartın, Antalya ve Muğla’da toplamda AFAD kapsamında 40 bin konut ve köy meskeni, bin 900 iş yeri, 2 bin 200 ahır ve toplumsal donatıları inşa edilmiş olup bir kısmının inşaatı da hala devam etmektedir.

YIL SONUNA KADAR HEPSİ TESLİM

Afet meydana gelen vilayetlerimizde planlandığı biçimiyle afet konutlarımızın teslimleri etaplar hâlinde sürdürülmekte, yıl sonuna kadar bütün afet konutlarının teslimi de yapılmış olacaktır.

179 BİN KONUT DÖNÜŞTÜ, 73 BİNİ SÜRÜYOR

Bakanlığımızın ve yönetimimizin maksatları doğrultusunda, afet riskinin ve çarpık kentleşmenin ağır olduğu alanlara öncelik verilerek kentsel dönüşüm projeleri üretmeye devam ediyoruz.

TOKİ tarafından 179 bin konutun dönüşümü sağlanırken 45 vilayette 108 proje yürütülmekte olup yaklaşık 73 bin konutun plan, proje ve inşaat süreçleri de devam etmektedir.

İSTANBUL’DA 15 BİN KONUT

İstanbul’da kentsel dönüşüm projesi kapsamında, 22 ilçede 35 projede toplam 27 bin konut ve ticari ünitenin üretilmesi noktasında kıymetli çalışmalar yapılmıştı.

Bu kapsamda 12 bin 73 konut ve ticari ünitenin inşaatı devam etmekte olup yaklaşık 15 bin konut ve ticari ünitenin proje çalışmaları da devam etmektedir.

Related Posts

Spor sahası tesisi işleri yaptırılacak

Diyarbakır Bağlar Belediyesi spor tesisi işleri yaptıracak. Yapımı tamamlanmayan spor sahaları yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 19 …

ABD borçlanma kestirimini yükseltti

Bakanlık, mayısta paylaştığı varsayımda, Hazinenin ikinci çeyrekte 26 milyar dolar borçlanmasının beklendiğini, haziran sonu nakit istikrarının …

Dolar 17,95 seviyesinden işlem görüyor

Geçen haftanın son işlem gününde 17,75-17,98 bandında dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL günü 17,9142’den tamamladı. EURO VE STERLIN NE KADAR …

SHIB’ten Gizemli Paylaşım: İşte Büyük Tahminler!

Popüler meme coin’i Shiba Inu (SHIB), önceki proje duyurularından önce olduğu gibi Twitter’da siluetli gizemli bir video paylaştı. SHIB topluluğu …

Yılın ilk 6 ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı yüzde 185 arttı

Türkiye, 2022’nin ilk 6 aylık döneminde 16 milyon 385 bin 80 yabancıyı ağırladı. Kültür ve Turizm Bakanlığının verilerine göre, bu yılın ilk …

Analist: DOGE Rallisini Beklemeyen Bu 10 Altcoin’e Baksın!

Dogecoin (DOGE), son satışlara rağmen piyasa değerine göre konumunu korumayı başardı. Devasa bireysel yatırımcı kitlesi meme coin’e olan inancını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.