Tüm dünya İstanbul’a odaklandı! Krizi Türkiye çözecek

Rusya-Ukrayna savaşının başladığı günden bu yana barış için çok istikametli diplomasi yürüten Türkiye, savaştan kaynaklanan global besin tedariki sıkıntısını çözmek için devreye girdi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye nazaran, Türkiye, Ukrayna’daki tahıl stoklarının inançlı halde global pazarlara ulaşmasını sağlamak emeliyle düzenek oluşturmak için bir müddettir diplomasi trafiği yürütüyor.

Türkiye’nin Rusya, Ukrayna ve BM yetkilileri ile yürüttüğü müzakereler sonucunda “tahıl koridoru”nun işleyişine ait BM çatısı altında yol haritası hazırlandı.

Önümüzdeki günlerde tüm tarafların İstanbul’da bir ortaya gelerek yol haritasının ayrıntılarını ele alması bekleniyor.

KOMUTA MERKEZİ İSTANBUL’DA

Başta bölgedeki deniz mayınlarının paklığı olmak üzere gemilerin güzergahı, sigortası, güvenliği, komuta merkezinde yer alacak vazifeliler üzere bahisler dörtlü toplantıda pahalandırılacak.

Ukrayna ve Rusya’nın da olumlu yaklaştığı sistem ile Karadeniz’deki limanların etrafında mayın paklığı yapılarak tahıl stokunun dış pazarlara inançlı formda ulaşması sağlanacak.

Türkiye’nin, Rusya ve Ukrayna ortasında arabuluculuğu ile BM’nin uyumunda İstanbul’da kurulması planlanan merkez aracılığıyla Ukrayna ve Rusya’daki 20 milyon ton tahılın global pazarlara sunulması planlanıyor.

Erdoğan, Putin ve Zelenskiy ile “tahıl koridoru”nu görüşmüştü

ERDOĞAN, PUTİN VE ZELENSKİY GÖRÜŞMÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmelerinin değerli gündem unsurlarından biri de “tahıl koridoru” oldu.

Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde, Rusya’nın, Ukrayna limanlarından tahıl sevkiyatı da dahil olmak üzere Türkiye ile koordineli olarak manisiz kargo sevkiyatını kolaylaştırmaya istekli olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Zelenskiy ile görüşmesinde, Ukrayna tarım eserlerinin deniz yoluyla ihracı için inançlı koridor oluşturulması projesine özellikle ehemmiyet atfettiğini belirtti.

Erdoğan, taraflardan ve Birleşmiş Milletler yetkililerinden oluşacak Denetim Merkezi’ne katılmaya ve merkeze İstanbul’da mesken sahipliği yapmaya unsur olarak olumlu baktıklarını lisana getirdi.

Diplomatik kaynaklara nazaran, Putin ve Zelenskiy de “tahıl koridoru” konusundaki iş birliğine olumlu bakıyor.

Related Posts

Spor sahası tesisi işleri yaptırılacak

Diyarbakır Bağlar Belediyesi spor tesisi işleri yaptıracak. Yapımı tamamlanmayan spor sahaları yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 19 …

ABD borçlanma kestirimini yükseltti

Bakanlık, mayısta paylaştığı varsayımda, Hazinenin ikinci çeyrekte 26 milyar dolar borçlanmasının beklendiğini, haziran sonu nakit istikrarının …

Dolar 17,95 seviyesinden işlem görüyor

Geçen haftanın son işlem gününde 17,75-17,98 bandında dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL günü 17,9142’den tamamladı. EURO VE STERLIN NE KADAR …

SHIB’ten Gizemli Paylaşım: İşte Büyük Tahminler!

Popüler meme coin’i Shiba Inu (SHIB), önceki proje duyurularından önce olduğu gibi Twitter’da siluetli gizemli bir video paylaştı. SHIB topluluğu …

Yılın ilk 6 ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı yüzde 185 arttı

Türkiye, 2022’nin ilk 6 aylık döneminde 16 milyon 385 bin 80 yabancıyı ağırladı. Kültür ve Turizm Bakanlığının verilerine göre, bu yılın ilk …

Analist: DOGE Rallisini Beklemeyen Bu 10 Altcoin’e Baksın!

Dogecoin (DOGE), son satışlara rağmen piyasa değerine göre konumunu korumayı başardı. Devasa bireysel yatırımcı kitlesi meme coin’e olan inancını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.