Ukrayna üzerinden Avrupa’ya Rus gazı sevkiyatı yarı yarıya azaldı

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda yaklaşık 2,5 ay geride kalırken, Rus doğal gazının Avrupa’ya sevkiyatı da savaşın birinci periyotlarındaki artışa karşın son bir haftada yaklaşık yüzde 50 azaldı.

Gazprom’un Ukrayna üzerinden Avrupa Birliği’ne (AB) günlük doğal gaz sevkiyatı 1 Ocak prestijiyle 74,4 milyon metreküp seviyesindeyken, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başladığı 24 Şubat’tan itibaren Avrupa’ya gaz akışında artış yaşanmıştı.

Son konusu tarihlerden itibaren gaz akışında kıymetli bir değişiklik yaşanmazken, sevkiyatlar 10 Mayıs’a kadar günlük 100 ila 110 milyon metreküp seviyesinde gerçekleşti. 10 Mayıs’ta ise bu ölçü 96 milyon metreküp düzeyindeydi.

Gazprom Temsilcisi Sergey Kupriyanov, 10 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın, Sohranovka isimli doğal gaz dağıtım noktasından Rus gazı alımını durduracağına yönelik bilgilendirildiklerini söyledi.

Gelişmenin sonraki günü 11 Mayıs’ta şirketin Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gönderdiği doğal gaz ölçüsü yüzde 25 azalarak 72 milyon metreküpe indi.

Rusya, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde bulunan ve günlük yaklaşık 30 milyon metreküp doğal gaz sevkiyat kapasitesine sahip Sohranovka üzerinden Avrupa’ya gönderdiği gazın yüzde 30’unu sevk ediyordu.

Ukrayna üzerinden Rus gazı alan ülkeler ortasında Avusturya, Slovakya, Moldova, Romanya, İtalya ve Çekya bulunuyor.

Polonya’ya sevkiyatlar durdu

Rus gazının sevkiyatlarında yaşanan diğer bir gelişme de 12 Mayıs’ta Gazprom’un, Avrupa’ya Rus doğal gazı taşıyan Yamal-Avrupa boru çizgisinin Polonya kısmını artık kullanmayacağını bildirmesi oldu.

Yamal-Avrupa boru sınırı, Ukrayna’daki boru sınırları ve Kuzey Akım boru çizgisinin yanı sıra Rus gazını Avrupa’ya taşıyan değerli sınırlardan biri olarak biliniyor.

Şirketin Avrupa’ya Ukrayna üzerinden doğal gaz sevkiyatı, bu gelişmeye karşın takip eden günlerde de gerilemeye devam etti.

Gazprom, dün Ukrayna üzerinden 49,3 milyon metreküp doğal gaz sevkiyatı gerçekleştirdi.

Avrupa’nın doğal gazda Rusya’ya bağımlılığı yüksek düzeyde

Avrupa, tükettiği doğal gazın yaklaşık yüzde 40’ını, yani 175 milyar metreküpünü Rusya’dan ithal ediyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasıyla AB ülkelerinin Rusya’ya yönelik kapsamlı yaptırımlar uygulaması, Gazprom’un sevkiyatını azaltacağı yahut Ukrayna’daki boru çizgilerinde problemler yaşanabileceği kaygılarını beraberinde getirmişti.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de süreç gören nisan vadeli kontratların fiyatı ise megavatsaat başına 94,18 avrodan süreç görüyor.

Öte yandan, başta Almanya olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesi, Rus gazı ithalatını orta vadede azaltmak istediklerini duyurmuştu.

Gazprom ise Rusya’nın doğal gazda duyurduğu rubleyle ödeme sistemine uymadıkları için Bulgaristan ve Polonya’ya doğal gaz sevkiyatını 27 Nisan prestijiyle tümüyle durdurmuştu.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, rubleyle ödeme sistemine uymamaları halinde, başka Avrupa ülkelerine de sevkiyatların duracağını söylemişti.

Petrolde de ana tedarikçi Rusya

Avrupa’nın petrol ithalatında en büyük tedarikçi olarak yeniden Rusya ön plana çıkıyor.

Rusya, 2020’de toplam 440 milyon ton petrol ithal eden Avrupa’ya 113 milyon ton petrol satmıştı.

AB yetkililerinin Rusya’ya yönelik olarak şu ana kadar açıkladıkları yaptırımlarda güç ihracatına kısıtlamalardan uzak durulması dikkati çekiyor.

Öte yandan ABD, Rusya’dan petrol, sıvılaştırılmış doğal gaz ve kömürün ithalatını yasaklamış, İngiltere de 2022’nin sonuna kadar Rus petrol ve petrol eserlerinin ithalatını basamaklı olarak durduracağını açıklamıştı. AB ise Rus petrolüne yönelik ambargo uygulama isteğini duyurmuş lakin Birlik içinde Macaristan üzere ülkeler bu adıma ağır bağımlılıklarından ötürü karşı çıkıyor.

Related Posts

Avcılar’da eski koca dehşeti: Eski eşinin sevgilisini defalarca bıçaklayıp boğazını kesmeye çalıştı

Olay, dün saat 23.00 sıralarında Avcılar Denizköşkler Mahallesi’nde yaşandı. Edinilen bilgiye göre, Şahin Arslan isimli şahıs, kız arkadaşı …

Bakan Soylu’dan Gaziantep’te mescitlerden yapılan anonsla ilgili açıklama

Gaziantep’te mescitlerden yapılan anonsa ait açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Soylu, “Vali Beyefendi ile biraz evvel konuştuk. Sokağa çıkma …

Fransa’daki yangınlarda kundaklama kuşkusuyla 25 kişi gözaltına alındı

Fransa’da yaz aylarının başından bu yana yangınlarla gayret ediyor. Fransa merkezli haber kanalı BFMTV’nin haberine nazaran, haziran ayı …

Suriye krizi: Çavuşoğlu “uzlaşı” çıkışının arkasında durdu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de rejimle muhaliflerin uzlaşması gerektiği yönündeki sözlerinin başlattığı tartışmayla ilgili …

Düğün konvoyunda ‘drift’ yapan şoföre ceza

Büyükçekmece Çakmaklı Yolu’nda 14 Ağustos Pazar günü düğün konvoyu düzenleyenler, caddeyi trafiğe kapattı. Daha sonra E.A. isimli şoför 34 DMT 03 …

Sosyal medya paylaşımı ile deşifre oldu… Ukrayna ordusu ülkenin doğusunda Rus Wagner grubunun karargahını vurdu

Dünya’nın gözü kulağı 24 Şubat’tan beri Ukrayna’dan gelen haberlerde. Savaşın ilk gününden itibaren ülkenin başkenti Kiev’i ana hedef olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.